Snak

Mere indhold efter annoncen
Uambitiøst
Jeg håber at nogle medier snuser frem, hvem de udenlandske kandidater var. Sørensen må have været det “sikre valg”, og mit gæt er, at der var en tysker eller to som alligevel var lidt for ultimative til Brøndbys smag.
Jeg har glemt mit navn
Han var god som assistent, men er virkelig meget i tvivl om han kan løfte opgaven som cheftræner. Hans resultater som U21-træner var ikke ligefrem imponerende.

Han kan næsten kun overraske positivt, men det er godt nok en skuffende start på 2023. Det starter ligeså elendigt som 2022 sluttede.
Bevar Brøndby IF - Imod GFH og flerklubsejere
Sidst, han trænede et Superligahold, blev det til nul sejre, fire uafgjorte og 13 nederlag med Silkeborg.
Er han bedre end Niels Frederiksen?
Aarhusianer og glødende AGF-fan siden fødslen.
Kedeligt. Og typisk Brøndby efterhånden - 3 ud af 4 seneste trænere kommer direkte fra u-landshold.. Gad vide om nogen får kickback 👀🙄
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Spændende at se hvad det bliver til...

Der må jo være nogen med lidt mere fodboldfaglig indsigt end gennemsnittet herinde der ser et lys i ham. Man bliver ikke U21 landstræner uden at kunne et eller andet.
Jan Bech for 2 dage siden:

"Det her med at sende en pressemeddelelse ud om, at ´nu er den nye træner hyret´, det er ikke vores stil."

Brøndby i dag: offentliggør ny træner med en pressemeddelelse/fondsbørsmeddelelse

Men er man overrasket? Næh.

Den mand er simpelthen så pinlig, og det ville være rart for alle omkring Brøndby hvis han gad holde sin kæft omkring det sportslige i diverse interviews og på hans Instagram.
Bevar Brøndby IF - Imod GFH og flerklubsejere
Sidst, han trænede et Superligahold, blev det til nul sejre, fire uafgjorte og 13 nederlag med Silkeborg.
Er han bedre end Niels Frederiksen?

David Wagner vs. Jesper Sørensen = Potato, Potato :))
Jeg håber at nogle medier snuser frem, hvem de udenlandske kandidater var


Nu er spørgsmålet vel også hvad definitionen på "en kandidat" er ;)
Man kan jo spørge en masse gode udenlandske trænere om de er interesserede, men hvis de siger nej tak på stedet, er de vel ikke reelle kandidater.

Superligaen er vel ikke top-interessant for større træner navne, og de nye BIF ejere har øjensynligt ikke kunne sælge deres "projekt" godt nok...
Det var sku ikke det navn man håbede kom op af krukken!
Lidt dårlig smag i munden, men han skal selvfølgelig have chancen for at bevise sit værd!
Held og Lykke Jesper, jeg håber ikke du kommer alt for hurtig i modvind...
Annonce