Snak

Mere indhold efter annoncen
Mon ikke det er fordi vi er begyndt at stole på, at Zorniger ved hvad han laver, og når han udpeger sit favoritmål, og vi henter ham, er der for mange af os grund til optimisme.
Jeg tvivler i hvert fald på, at det bliver en Sikosek handel.


Den form for overhype om spillere man intet aner om er jo ikke startet på det seneste. Sådan har det altid været og selvom det er ret udtalt bland Biffans, er det absolut noget vi ser alle andre steder også.
Om ham her er god eller dårlig. Om han er et godt sted i sin karriere eller der er en grund til han ingen spilletid har fået, det aner ingen af os det mindste om.
Jeg muntrer mig alene om over behovet til at fælde en dom over noget man ikke har en snebolds chance i helvedet for at vide noget om.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
En AaB-fan der skriver Bundby.. are you for real? Hvem lå tættest på bunden? Hint, det var ikke Brøndby IF.

OT: Selvom afslutningen på sidste sæson var noget af det værste jeg har oplevet i mine snart 25 år som fan, så har de nye spillere, og udtalelserne fra truppen virkelig gjort mig spændt på den nye sæson. Vi mener det fandme seriøst, og hvor er det dog dejligt at se, at man ikke stiller sig tilfreds med sølvmedaljer.

BIF - Danske mestre 2021!
"Elsker den måde folk foruddiskonterer med succes og fantastisk signing om den spiller 99% af jer aldrig har set spille.
Den slags slår aldrig fejl. "

Bløde babser, at du kommer med et snotdumt indlæg i en Brøndbytråd slår aldrig fejl !!
kom nu..get a life !
moderator
eoowwGigis - vi gider ikke øgenavne som Bundby, FuCK osv osv. Tag lige en uge ude og når du kommer tilbage skal dit niveau altså hæves betragteligt.


Dette er en signatur.
moderator
"Bløde Babser er som sædvanligt bitter. Den slår aldrig fejl. "

Xorpiz - nu har jeg efterhånden sagt det en del gange. Du behøver ikke konstant gå ind i tråde for at lave sådan nogle ligegyldige personangreb. Tag lige en uge ude, og så håber jeg efterhånden du forstår det når du er tilbage. Du kunne jo diskutere emnet hvis du ikke er enig.
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Brøndby Masterclass er et fancy navn til Brøndbys indkøbsafdeling.

Ikke meget der bliver satset på egne talenter, eller i det mindste danske spillere.
Den form for overhype om spillere man intet aner om er jo ikke startet på det seneste. Sådan har det altid været og selvom det er ret udtalt bland Biffans, er det absolut noget vi ser alle andre steder også.

Du ser det så udtalt fra BIF-fans, fordi der er så mange af os :-)

Om ham her er god eller dårlig. Om han er et godt sted i sin karriere eller der er en grund til han ingen spilletid har fået, det aner ingen af os det mindste om.

Nope, men af de handler vi har set de seneste år, efter Troels Bech er kommet til, er det forbavsende få missere der har været imellem. Jeg kan kun huske Sikosek der er faldet helt igennem, og nogle der ikke helt viste nok, men så heldigvis var blevet lejet, og man kunne leve med det.
Når træneren for noget tid siden pegede på den spiller han helst så tilslutte sig truppen, tænker jeg, at han ved lidt mere om hvad Kaiser kan (ud over at have et cool navn), end nogen af os herinde, og at han har en idé om hvad han får, og hvordan han kan bruges, og det er en spiller der kender systemet og filosofien.
Ud fra de betragtninger tror jeg der er en forholdsvist god chance for, at Kaiser bliver en positiv tilføjelse til truppen, og at han kan højne det samlede niveau.

Der er ingen garantier i fodbold. Han kan blive en Sikosek, hvilket jeg tvivler på, men han kan også blive en Fischer (hvilket jeg ærligt talt også tvivler på, da han er en helt anden type). Jeg tror på et sted imellem de to, og tættere på Fischer, end Sikosek mht. betydning for holdet.

I øvrigt kunne han komme til at overtage anførerbindet, hvis/når Larsson smutter. Han var tidligere anfører i Leipzig.
Man kunne også se ham i Champions League, hvor han spillede samtlige 16 minutter han var på banen.

Spændende transfer, glæder mig til at se ham i suppen, og se om han er hypen værd.
FCM Liverpool
Brøndby Masterclass er et fancy navn til Brøndbys indkøbsafdeling.

Sjov joke - troede du, at når man starter op med ungdomsudvikling, at man året efter havde 11 fuldblods Superligaspillere.
Ungdomsarbejde tager lang tid, før det bærer frugt. Brøndby negligerede ungdomsarbejdet i lang tid, og er først startet på grundigt ungdomsarbejde, da de startede Masterclass for få år siden. Men man har vist, at det er noget man satser på, med ansættelsen af en kompetent træner i form af Joakim Mattsson.

Det er kun 2 år siden, at hele spillestilen i Masterclass blev lagt om til det system man også praktiserer på Superligaholdet. Men mon ikke man indenfor de næste 2-3 år vil se nogle spillere fra Masterclass gøre sig gældende i Superligaen. Der er hevet nogle enkelte talenter op i A-truppen i denne sæson også, ligesom man havde en del med i periferien af holdet i løbet af sidste sæson, hvor flere fik debut på 1. holdet.

Men lige her og nu er der ingen fra Masterclass der kan forbedre holdet, hvorfor man jo er nødt til at hente udefra, hvis man vil forbedre det.
Man kunne også se ham i Champions League, hvor han spillede samtlige 16 minutter han var på banen.

Spændende transfer, glæder mig til at se ham i suppen, og se om han er hypen værd.

Tjaaa, jeg kender heller intet til Drexler (og forventer heller ikke, at nogen fra FCM egentligt gør det). Men ikke desto mindre forventer jeg, at han løfter holdet fra Herning. Han har vel været lige så hypet.
Annonce