Snak

Mere indhold efter annoncen
Men HBK ville da gerne forlænge i følge artiklerne?


Hvor læser du det? Der står at en forlængelse ikke lå i kortene, men det kan vel gælde begge veje?
I den forrige artikel:

HB Køges kontrakt med Brandao udløber til sommer, og ifølge bold.dks oplysninger har brasilianeren allerede meddelt klubben, at han ikke forlænger til sommer, så skal Svanerne have noget ud af brasilianeren økonomisk, skal det være nu.


http://www.bold.dk/fodbold/nyheder/vendsyssel-forhandler-med-hb-koege-brasser/

Men jeg medgiver, at der ikke som sådan står, at HBK havde et ønske om at forlænge :)
Støt dit lokale fodboldhold
Ved ikke om de er stået af mentalt efter "slagtningen" af Køge Park. Forudsætningerne for at udvikle klubben er i hvert fald forringede. Tror de tager et "sabbat" halvår (grundet den manglende nedrykningsplads) med få etablerede spillere, mange U17/U19 spillere og dermed følgende lave lønudgifter. Men savner lidt flere udmeldinger fra klubben.
Det er så den 5 angriber HBK sender ud siden efteråret. Tilbage står en enkelt 18 årig uprøvet talent og ingen tilsyneladende på vej ind her 10 dage før vinduet smækkes i.


Nu var Brandão nu heller ikke den store målscorer 13 mål i 51 kampe er ikke det store.

Det her kan også være resultatet af at man har afskediget sportsdirektøren, og Per Rud først tiltræder i Februar efter vinduet er lukket.

Uanset årsagen er det ganske enkelt ikke godt nok af den nye bestyrelse, at de ser ud til at sælge ud af angrebet, så klubben går tandløse ind i forårssæsonen,uanset om det så er en gratis sæson eller ej, Justin Shaibu er god nok, men kan ikke enkel mand, banke mål ind i hele forårssæsonen. Det er uambitiøst, og det bliver spændende at se om sæsonkortet bliver benyttet til alle kampe, eller om de bliver uinteressante at se.

Annonce