Snak

Mere indhold efter annoncen

Officielt: Chelsea betaler 555 mio. kr. for Sporting-juveler

ons 19. mar 2025

Chelsea har købt Geovany Quenda og Dário Essugo. I alt modtager Sporting CP 74,4 millioner euro, hvilket svarer til 555 millioner kroner.



Læs hele nyheden her
Jeg kan ikke lade vær med at tænke at man har fået en lille fordel ved at købe begge spillere på samme tid. Hvor man sætter transfer prisen lavere for Quenda og dermed får man mere ud af i forhold til SRP/FFP hvis man sælger ham en dag.
Jeg kan ikke lade vær med at tænke at man har fået en lille fordel ved at købe begge spillere på samme tid. Hvor man sætter transfer prisen lavere for Quenda og dermed får man mere ud af i forhold til SRP/FFP hvis man sælger ham en dag

Jeg er ikke helt sikker på, at jeg forstår hvad du mener, for jf. artiklen er det jo egentlig to separate handler, da der er angivet priser for den enkelte. Kan jeg få dig til at uddybe?
Geovany Quenda og Dário Essugo er vel prime kandidater til at blive et par af Chelseas 12-15 spillerudlån til sommer.
Vildt nok de tror flere talenter skal tage dem til næste niveau.
THEGUNNERSMAND iklædt den GULE Fares klæder
Geovany Quenda og Dário Essugo er vel prime kandidater til at blive et par af Chelseas 12-15 spillerudlån til sommer.


Mener at have læst at en del af Quenda aftalen er at han først skifter efter 25/26 sæsonen, så det skulle allerede være på plads :-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vanvittig mange penge at betale for talenter, hvor det ikke er givet, at de bliver en succes.
De bliver jo bare “kvalt” I Chelski ligesom alle andre talentfulde spillere, som de henter… Deres karriereer går i stå, men de bliver rige, det er enhver ung fodboldspillers drøm.
Og så bliver han lejet ud.
moderator
"Vanvittig mange penge at betale for talenter, hvor det ikke er givet, at de bliver en succes."

Tjoe, men omvendt er lønningerne typisk betydeligt lavere end ved etablerede spillere, ligesom gensalgsværdien ikke ryger i gulvet rundt om hjørnet. Og der er tale om ret store talenter. Et sats, uden tvivl. Men det er dyre køb af løntunge spillere med få år tilbage på topplan også.
https://kortlink.dk/sudv
Quenda - fra 2026
Estevao
Kendry Paez
Madueke
Neto
(Palmer)

Så kan man da sige, at Chelseas højre offensive side er dækket ind. Om der er en plan, aner jeg ikke.

Men er der nok spillere til VM for klubhold, Europa League og de engelske turneringer.
Annonce