Snak

Mere indhold efter annoncen

Officielt: Chido skriver kontrakt med United

lør 5. okt 2024

Chido Obi-Martin har nu skrevet kontrakt med Manchester United. Det skriver det danske stortalent på Instagram.



Læs hele nyheden her
Virker som en dum beslutning. United ligner ikke et hold, der er på rette vej modsat Arsenal.
Enig. Det virker underligt at tage til United, der har en historik med at købe dyre angribere og ikke satse så meget på ungdommen i angrebet. Bare i de sidste 2 sommervinduer har de jo købt Højlund og Zirkzee for hvad? I hvert fald over en halv milliard og nok tættere på en hel. Dem satser de nok på i de kommende år. I Arsenal har Nwaneri lige scoret 2 mål for halvanden uge siden, 17 år gammel. Men pengene spiller nok væsentligt ind.
Han er vel taget til United fordi han regner med hurtigere spilletid. Arteta er ikke ligefrem kendt for at rotere særlig meget i sin startopstilling, selvom det er blevet bedre på det seneste.
Eller også var kontrakten han fik tilbudt bedre?

Men ja, United er et galehus for tiden, og man forestiller sig ikke det er det bedste sted at udvikle sig som talent. Men om man kan forvente at en 16-17 årig knægt tænker langsigtet, det ved jeg ikke.
United er notorisk kendt for at have et godt akademi og give unge spiller chancen. Og man kan også kigge på hvor mange fra uniteds akademi der gør sig i andre pl klubber. At Arsenal er det bedre hold for tiden, har ikke noget med spilletid ungdommen. Hvis jeg ikke tager fejl har der været en akademi spiller i kamp truppen i over 85 år i træk. Det altså vildt at tænke på.
Jeg ved, at spilleren styret af en grisk agent udelukkende kigger på økonomien. Intet andet. Heller ikke en langsigtet plan som jo på sigt kan give flere penge, da agenten skal have sine procenter nu for at dække sin investering/udlæg i spilleren.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Får han ikke væsentligt mere i løn, end det Arsenal tilbød?
Money talks. Sgu ærgerligt et så stort dansk talent smutter til kirkegården
Hønsebakkenshævner:

Lol. hvem har de sidst fået frem som er blevet verdensstjerne? Beckham?
Det sidste billede på hans insta-opslag viser også et purungt billede af ham med en Man U trøje. Man har da lov at være naiv og tro, at han er fan af klubben og det har spillet ind også.
Velkommen skal du være til galehuset:))
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
Annonce