Snak

Mere indhold efter annoncen

Officielt: DBU forlænger med Riemer

tors 30. okt 09:59

Brian Riemer fortsætter som dansk landstræner. Den nye aftale gælder til og med EM i 2028. Det har DBU bekræftet. 



Læs hele nyheden her
Jeg havde nok selv ventet til efter kvalifikationen var overstået. Men okay, hvis det giver arbejdsro og bedre grundlag for at kvalificere os, så fair nok.
Vi er ikke gode til fodbold i Nordjylland
Jeg havde nok også ventet - men DBU er åbenbart meget tilfreds med hans arbejde. Så tilfreds, at hans fremtid som landtræner ikke er afhængig af små bagateller som om vi kvalificerer os fra en overkommelig kval-pulje.
Bizart tidspunkt at forlænge en kontrakt — som om kvalifikationen bare er en formalitet i DBU’s verden.
Utroligt 🙄 Man undres konstant over DBU, denne gang er det så det mærkelige tidspunkt, det ville have været et godt signal at sende først at forlænge efter kvalifikationen, så resultater rent faktisk betød noget for hvem der er landstræner.
Man undres også meget over kommetarene. Der var en tråd ved afslutning af sidste spillerunde i VM kval hvor folk eftersøgte en forlængelse. Og nu er den så kommet, det er også gal :-(
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han er muligvis også billigere at forlænge med, end hvis man ventede til efter en eventuel kvalifikation. Men kvalificerer Danmark sig ikke til VM, vil jeg nødig være i trussen på Riemer eller DBU.
Selvfølgelig er det ikke ligegyldigt, om vi kvalificerer os til VM eller ej. Men stort set lige meget hvordan, det går i de sidste to kvalkampe (og en evt. playoff), så har han allerede vist, at han er den rette mand til at få det optimale ud af landsholdet.
Som at give en eksamskarakter inden eleven har været til eksamen.
For tidligt.
Selvfølgelig er det ikke ligegyldigt, om vi kvalificerer os til VM eller ej. Men stort set lige meget hvordan, det går i de sidste to kvalkampe (og en evt. playoff), så har han allerede vist, at han er den rette mand til at få det optimale ud af landsholdet.


Hvordan har han helt præcist vist det? Jeg synes ikke, at Riemer har været dårlig eller noget, tværtimod har det været fint, men efter 10 kampe har han vundet seks, spillet to uafgjorte ( Serbien og Skotland) og tabt to (Portugal og Spanien). Det er vel sådan, "on par" eller hvad man kunne tillade sig at forvente, men er det det optimale, og hvordan vurderer du det? Jeg så da helst, at DK også havde vundet over Skotland i Parken, så helt optimalt er det vel ikke, eller?
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Annonce