Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Hasse
Nej det siges ikke ordret, men står ret tydeligt mellem linjerne at man manden ( ja du giver egentlig også selv udtryk for det samme) godt kan forstå at man vælger at sælge ud af sine værdier, velvidende hvad regimet står for.

Man vil gerne være galeonsfigur for Saudi, velvidende at man dermed er med til at undertrykke ved at blåstemple regimets projekt.

At han så samtidig smider racismekortet er jo blot håbløst.

Men det skyldes jo nok dine idoler er taget derned, og du derm d føler er behov for at forsvare deres ageren. Man må i den grad sige at Bin Salmans sportswashing projekt virker.!
@beerbellyboy

Jeg tror du har misforstået mit indlæg, eller også var det ikke klart nok. Jeg er faktisk fuldstændig enig med dig.
Hej

Kan nogen her svar mig på hvorfor så mange folk herinde her er imod de muslimske lande om det så er VM i Qatar eller SA der investere i spiller for deres egen penge.

Og ikke skrive der med blod penge og slave arbejde

Blod penge så tror jeg vi i vesten er lige så meget i det efter alle de krige (Irak/ olie) Drab p uskyldige palestinenser, Drab på uskyldige børn i Afghanistan og jeg kunne blive ved. For ikke at nævne alle de krige i Eoropa pga af magt og penge.

England som har røvet næsten kontinenter i verden med deres kolonier

Vikingerne skal vi slet ikke snakke om 😂

I forhold til disse ting er de lande jo Engle børn 😇

Hvis SA bruger deres penge så lad dem

Træt af de racistiske kommentar herinde hele tiden
De fleste har nok en forståelse af at de ting der skete i vikingetiden er sket så langt tilbage, at det er fuldstændig umuligt for den normale person at forholde sig til en ansvarliggørelse af det der er sket. Mig bekendt var vikinger heller ikke ligefrem alene om at opfører sig mere barbarisk end vi gør i dag. Det gælder nok for store dele af verdensbefolkninger.

Dernæst kan man tage koloniseringsperioden, hvilket ikke alene også ligger så langt tilbage i tiden at de fleste har svaret ved at skulle ansvarliggøres, men derudover prøver flere af landene også at gøre tingene bedre end for de lande der ikke blev koloniseret.

Det er derfor, for de fleste, yderst besværligt at have en seriøs samtale om en ansvarliggørelse af noget der ligger så langt tilbage i tiden, og som man ingen chance har haft for at tage stilling til da det skete.

Vi kan forholde os til de ting der er sket indenfor en kortere årrække. Fordi vi har haft muligheden for at reagere.

I den periode kan man ikke ligefrem sig at tilbagetrækningen fra Afghanistan har været et eksempel på en fordømmende tilstedeværelse, da store dele af befolkningen nu er langt mere undertrykt end før.

Isreal problematikken er et kapitel for sig selv og skal nok ikke diskuteres videre. Det er som omfattende at selv de mest lærte er yderst uenige.

Når alt kommer til alt, har vi nu alle muligheden for at sætte vores præg på hvordan vi ønsker verden. Ønsker vi en verden med undertrykkelse af den normale befolkning eller ønsker vi en verden hvor ytringsfrihed er basis i samfundet.
Lad os forsøge at have en sorber debat hvor man forsøger at løfte hinanden op på et nyt erkendelsesniveau.
Spillerne er umoralske.
I må gerne købe deres benzin ;)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Som jeg har skrevet før: Det er forkasteligt at en Liverpoolspiller skifter til Saudi, men det er åbenbart ikke så slemt, at Liverpool nu kan hente nye spillere for "beskidte oliepenge". Hvorfor hænges kun spillerne ud, når de skifter og ikke klubberne når de sælger? Hvorfor er fans ikke vrede over, at klubben nu bliver drevet for saudiske oliedollars?
Træt af de racistiske kommentar herinde hele tiden


Det har lige akkurat intet at gøre med racisme og/eller muslimske lande. Reaktionen havde da været den samme, hvis spilleren tog til Rusland.

Ift. AaBagers indlæg, så så jeg egentligt også helst, at klubben ikke handlede med den liga, absolut. Bare så du ikke går og forestiller dig, at alle Pøwl-støtter synes at pengene er fede nok, uanset hvor meget olie der er på dem.

Jeg forbeholder mig i øvrigt retten til at trække alt i mig igen og købe abonnement på at se ligaen, såfremt de rent faktisk signer en 20-målsscorende etbenet giraf.
@AaBager

Jeg har besvaret dine spørgsmål i en tidligere tråd:

https://bold.dk/snak/nyheder/medie--klubberne-er-enige---man--skifter-til-al-nassr?side=2&room_id=14&thread_id=575156

Hvorfor stiller du de samme spørgsmål igen og igen??
Diskussion fremfor konklusion
Tal: Fordi du ikke er et orakel men blot en mand med en holdning og din mening har ikke gjort min undren mindre, så vil gerne høre andres mening om emnet, da jeg synes det er en ret interessant vinkel på "problemet".
Tal: Fordi du ikke er et orakel men blot en mand med en holdning og din mening har ikke gjort min undren mindre, så vil gerne høre andres mening om emnet, da jeg synes det er en ret interessant vinkel på "problemet".


Jeg har ikke delt min holdning. Jeg synes generelt det er uinteressant hvad vi hver især mener. Jeg prøver så vidt muligt at se tingene oppefra hvilket jeg tror at man får den bedste debat ud af.
Jeg har prøvet at forklare forskellene på det som du undrer dig over. Kan du da ikke se at der er forskel på at være en spiller som rejser til SA for at være ukritisk kransekagefigur end at være en klub som tager imod landets penge?
Diskussion fremfor konklusion
Annonce