Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var dog en kvalmefremkaldende nyhed.... Man skifter da ikke fra AGF, danmarks bedste fodboldhold, for at spille med miserable FC København fra betonklodsen på Østerbro ?! Hvad blev det til, en 7. plads? Der må være andre ting....ah, penge - penge - penge. Det gør man bare IKKE, Beijmo!
Yeboah

Nej. De fleste spår faktisk FCK som hovedkonkurrenten til mesterskabet næste år også selvom man smider mange penge efter en spiller som Beijmo.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Jeg mener ikke man kan bebrejde en spiller, hvis rygtet er sandt, får en lønpose på +30 MDKK for de 4 år. Hvad havde alle andre gjort som ikke har haft anden tilhøres forhold til agf end de 3-4 år han har været professionel spiller i klubben!
gymnastiksalen
Det gjorde de også i den her sæson
Så godnat, Aarhus, godmorgen, København
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis man ser udover følelserne er det vel de færreste GF fans som kan klandre Beijmo det her skifte.

FCK er flere trin foran sportsligt og økonomisk ift. os, det ændrer et enkelt (MEGET velfortjent) mesterskab ikke ved. Og trods en ukarakteristisk dårlig sæson fra deres side af er det også der han formentlig vil have størst chance for europæisk fodbold set over de næste 4 år.

At han samtidig kommer til en vanvittig fed by, eller kan flytte hjem til Sverige, samtidig med at kan kommer tættere på familien er jo en kæmpe bonus.

Der hvor filmen knækker for mig er når han står i en Podcast og proklamerer at der kun er AGF for ham i Danmark, for derefter at skifte væk inden toppen næsten er løbet af Tangkrogen, så klinger det hult.

Hans status i Aarhus er mistet, men hans bidrag til en fantastik sæson med en kulmination jeg aldrig vil glemme er ikke. Tak for alt Felix, jeg håber du også skal spille nedrykningsspil næste sæson, trods alt ;)
Gymnastiksalen

Nu henviste jeg til din påstand om at AGF ender i nedrykningsspil. Den har jeg svært ved at se, men der er jo flere af jer på heden som selv mener i har synske evner. De skal nok så bare kaliberes lidt. Men sats dog din børneopsparing på det, hvis du får ret, så er der nok lidt mønt at hente.
If you can’t beat them steal them det burde være Københavns moto hvorfor har den endelig en scouting afdeling ? 🤔🤔
Hvor kunne det være fedt hvis stadion klappede af Beijmo når han returnerer næste gang.

Han var en vigtig del af mesterskabet og nogle vilde vilde dage i Århus ovenpå en fabelagtig sæson.

Luk nu med at respekten røg, Judas og alt muligt andet.

Det er vild forskel i klubbernes niveau og glæd jer i stedet over vi har udviklet en spiller til allerøverste hylde i DK og subtoppen til svemskernes landshold.

Hvem er det der i 86’mandskabet kommenterer på spillernes videre færd? Flemming Poulsen der tog til udlandet uden at blive og kæmpe eksempelvis?


INGEN
For det handler om klubben og intet er større end den.
Men alle heltene fra dengang blev hyldet i søndags. Skulle vi så om 40 år ikke kalde Beijmo ind som det legendariske 2026-hold.
Han skyder papegøjen og høster frugten af sit store arbejde.
Tillykke!
Og alle os andre - vi må i arbejdstøjet og vise at vi kan lukke noget af hullet til fck.
God pinse.


Så mange kloge hoveder herinde- hvem havde ikke skiftet arbejdsplads for 10mill uanset hvor glade de var for deres arbejde ! GF skal kunne klare at vi sælger / forære spillere og sportschefer til FCK … og det har vi vist gjort et par gange nu og det hele er jo gået alligevel ! 🏆🏆🏆
Alting går, det gør ting altid - KSDH 💪
Annonce