Snak

Mere indhold efter annoncen
Uden at have læst alle kommentarerne igennem, så kan jeg da lige tilføje, at FCK allerede i vinter henvendte sig til Zimmelhack - uden om Randers.

Da han ophævede med Randers for et par uger siden, var det velvidende at FCK havde en kontrakt klar. De var dog, af åbenlyse årsager nødt til at vente et par uger med at offentliggøre skiftet. Det er 100% korrekt.


Hvor har du det fra? Hvis det er tilfældet, så har FCK jo gjort sig skyldig i en strafbar handling. Det skal du da melde til DBU
FCK
schmede

Det er da helt generelt viden at fck stikker til landets bedste u14-u17 spillere.

Ligesom fcn og fcm også gør det.

Selvfølgeligt har agenterne en primær rolle i at løbe fra klub til klub og indhente de bedste tilbud og spille klubberne ud mod hinanden i jagten på den bedste aftale.

Så vidt jeg er orienteret lå der tilbud fra Lyngby og Randers da han tog afsted. Så han havde mulighed for at blive hjemme.

Nu har han så lige haft en sæson hvor han har brændt u17 ligaen af, landshold og superliga. Det var der nok ikke mange der havde forudset. Og så var der lige en klausul der kunne udnyttes, så Selvfølgeligt bliver den det.

Han bytter en 4500 kr/md kontrakt i rfc ud med en 40-60.000/md i fck. Muligvis højere.
Smart@

Kaufmann var simpelthen bare ikke god nok, og en spiller der aldrig skulle være hentet, når det så er sagt, så har FCK vel aldrig spillet med så mange spillere der er kommet igennem eget akademi som nu, pt har man 11 spillere i A-truppen som er kommet igennem eget akademi, samtidig har man siden sidste sommer solgt for + 200 millioner spillere af egen avl.

Udvikler han sig som man forventer, så skal han nok få alle de chancer han har brug for
peanuts(s)

Jow jow, Kaufmann var os ham jeg mente.. Og måske ikke, men han rimelig personlig succes i Hamborg. Og jow jow, men ik spillere der spiller FAST hver dag og kan de heller ik hvis de vil i Champions League med de unge der... i startleveren, vigtigt med kvalitet og spillere på meget højere end ja talent plan.. i det store hele i de store kampe hvor det gælder, så kan rutine selvf gøre meget for dem, men ik topscener medmindre de er GIGA talenter og virkeligt kan noget. :) Tror desværre ikk just det blir en god situation med Simmelhack, han vil os have spilletid, selv som 15-16 årig... også på nogenlunde plan...
AaB' er siden 1994 i med og modgang ;)
Kaufmann var ingen sucess i HSV, og så tror jeg simpelthen bar ikke at du har fulgt med i hvad der sker i FCK hen over de sidste par år
Derfor kan de jo stadig være umoden.
Det er jo løgn. De tog ikke en snak med ham efter at han stoppede i Randers. De tog snakken med ham inden og sammen fandt de et smuthul
Annonce