Vanvittig frikøbsklausul! :D hvorfor overhoved have en frikøbsklausul som aldrig nogensinde bliver opfyldt. Så kan man da ligeså godt bare undværer den :D
Det er krav i spanske klubber. Det er derfor heller ikke "næsten alle" spillere der har en, det er ALLE, selv Messi (og Neymar som jo fik sin indfriet). Det er i øvrigt den regel der gjorde det muligt for Athletic at hente Sociedads anfører Iñigo, da de fik boksen for Laporte. Uden en frikøbsklausul var de stensikkert blevet afvist i døren af Sociedad på enhver henvendelse.
At sætte den urealistisk højt så den er utopisk at indfri, er nærmest blevet standard-procedure, især i større klubber. Mindre klubber har til tider incitament til at lave frikøbsklausulen der er realistiske at indfri, men det er typisk aldrig på helt unge spillere, da de kan udvikle sig eksplosivt og stige meget i værdi på kort tid. Grundet Athletics meget begrænsede muligheder for at hente nye spillere, er de som regel ikke ret interesserede i at sælge sine spillere, og det ved henvendende klubber godt, så de får ofte gode penge for deres spillere, fordi der også skal tages hensyn til at hente en erstatning inden for begrænsede rammer, og det koster.
Bedste eksempel på dette er Kepa, som fik indløst en helt urealistisk frikøbsklausul og blev verdens dyreste keeper. Det tror jeg ikke på var sket hvis han havde spillet i en anden klub end Athletic.