Snak

Mere indhold efter annoncen
Kan vi ikke hæve niveauet herinde????
Det kan jo aldrig blive til et plus på 6-6,6 mil!!! Come on..
Har I hørt om agent salær, signon fee, spillerens løn og måske skal Fcm betale 5-10 procent af salgsprisen til Kadlec....
@FcKonge

måske er nøgleordet her, måske de har fået en videresalgsklasul...


@MadsT

Vil mene at Silkeborg pt ikke er en brugbar målestok
Men det var vel trods alt ikke formålet med at hente ham at skulle sende ham videre efter et halvt år med et mindre overskud.
Alt i alt en fiasko signing. Ikke så markant som vores Mussis signing, men lidt af det samme.

Jeg venter stadig på at blive overbevist om at SmartOdds finder guld for FCM.


Skal vi nu ikke lige komme ned på jorden.

Vi kan godt blive enige om at han ikke har blæst os bag over fra dag et, men en fiasko har det altså ikke været.
Han var skadet næsten hele foråret, og i denne sæson har han spillet på et hold som indtil videre kun har kunnet finde ud af slå lange bolde fra forsvaret.
Til sammeligning scorede Santander 4 mål i 18 kampe sidste efterår.
Så at kalde ham en fiasko på baggrund af 3 mål i 15 kampe (på et hold som spiller markant dårligere end fck sidste år) syntes jeg er en voldsom stramning.
ØV - Virkelig ærgerligt for superligaen, at FCM ikke formåede at få mere ud af ham. Han er en klassespiller, og jeg er overbevist om, at han går en stor fremtid i møde.
"Og tjener alligevel 6 mil på ham"

Har FCM ikke betalt løn siden købet af Kadlec?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han var skadet næsten hele foråret, og i denne sæson har han spillet på et hold som indtil videre kun har kunnet finde ud af slå lange bolde fra forsvaret.
Til sammeligning scorede Santander 4 mål i 18 kampe sidste efterår.
Så at kalde ham en fiasko på baggrund af 3 mål i 15 kampe (på et hold som spiller markant dårligere end fck sidste år) syntes jeg er en voldsom stramning.


Du rammer forbi skiven.

Hvis Santander var blevet sendt ud af bagdøren efter den halvsæson, havde han da heller ikke levet op til det forventede. Men det gjorde han ikke og han tog ligaen med storm i foråret.
Men du kan i stedet kigge på Adi.

At han blev skadet er mindre vigtigt. Det drejer sig jo om hvorvidt han blev det man havde hypet ham til og betalt for eller ej. Det gjorde han ikke og man har åbenbart ikke haft højere forventninger til en fælles fremtid sammen, end at man gerne ville lade ham smutte for en mindre fortjeneste.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Kadlec har på ingen måde være god eller gjort en forskel.

Har du overvejet hvorfor han ikke har gjort den store forskel? Hvorfor Sisto faldt i niveau, inden han blev solgt, hvorfor Onuachu svinger så meget, og Duelund, o.s.v.?

Kunne en grund til det være, at de har en træner, som ikke har et rendyrket offensivt koncept, som hiver førnævnte spillere ind og ud af holdet som vinden blæser, og ydermere bruger enkelte af dem på positioner hvor deres forcer ikke for alvor kan komme i spil?

For mig er det rimeligt åbenlyst, at grunden til at mange af spillerne svinger så meget, skyldes Thorups mærkværdige, ulogiske dispositioner, som er med til at ødelægge spillerne selvtillid og momentum.

Så store svingninger hos spillerne, så man på ingen måde under Glen eller mange andre trænere. Thorup tåger rundt som man også så det ved U21-slutrunden, på trods af at han dengang såvel som nu, faktisk har rigtig mange gode spillere til rådighed. Tankevækkende.
Vi må aldrig glemme den missede kvalifikation til VM 2026 - hvis vi glemmer risikerer vi at gentage katastrofen
@Lakris, du har vist ikke fulgt FCM særlig skarpt under Riddersholm eller os husker du skidt, for der var dælme også store udsving til tider.

Jo vist Thorup har absolut heller ikke vist noget godt endnu og jeg ville gerne have beholdt Glen, men absolut mens pga. harmonien i truppen dengang.

Lige nu keder vi efter et koncept, det er så op til Thorup at få styr på den, før det er for sent. Jeg må dog sige at jeg ikke har den store tiltro til ham som træner for FCM, da han har haft længe nok til at finde både koncept og harmoni.
“Den der opgiver at blive bedre, ophører med at være god” - "To Dare Is to Do"
Nogen af jer snakker om 6-8 mill. i fortjeneste. Ifølge transfermarkt er Kadlec solgt for 4.5 mill. mere end han blev købt for og minus den løn han har fået, er fortjenesten vel ca. 3 mill. Men det er vel også okay
Jeg er heller ikke tilfreds med at man allerede har solgt ham igen. Er ret sikker på han var en spiller der ville elske de sukkerbolde VdV ville kunne støbe til ham. Men må indrømme jeg godt kan forstå at Kadlec gerne ville hjem, han er jo blevet brugt helt forkert og spillet hænger overhovedet ikke sammen. Nu kommer han hjem i kampform til en større klub hvor han er kongen, han bliver kun større herfra. Og jeg håber sq for Steinlein at han har fået en lille videresalgs klausul i kontrakten ellers er 20 mill for lidt i min optik.

Men siden hvornår er vi begyndt at modregne løn og bonusser i en købspris?? Er det kun når det er Kadlec?-eller måske kun Fcm? Eller skal vi virkelig til at gå samtlige transfers igennem herinde? Hvad har Fck så reelt set tjent på N.J?-Hvad med Delaney?-Amartey? Hvad med Aab og Spalvis?-Helenius? så skal vi til at modregne i samtlige transfers for at finde det reele plus eller minus?-hvem starter?
Annonce