Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvad er det de skal bruge ham til?

FCM har kun lavet 21 mål i de første 15 kampe. Og hvor mange af dem er scoret af en angriber? 1? De har masser at bruge ham til! ;-)
Fornuftig signing af F.C. Midtjylland. Det må man give dem. Han kan vel godt holde tre år til på topniveau. Jeg har længe synes Lasse Vibe har været lidt undervurderet og under de rette forhold kan han sagtens blomstre op igen.
Forza Napoli Sempre!
FCM har kun lavet 21 mål i de første 15 kampe. Og hvor mange af dem er scoret af en angriber? 1? De har masser at bruge ham til! ;-)


2. Kaba scorede begge mål i Horsens - det ene på straffe. Så din pointe er spot on.

En rigtig god signing tror jeg. En angriber, der ved hvor målet står og også kan ramme det. Jeg håber at øget konkurrence fra en anden dygtig angriber kan få Kaba op i gear. Brumado er jeg ved at miste troen på. Han startede sæsonen stærkt, men manglen på mål virker for alvor til at have ramt ham på selvtilliden og det har sat sig eftertrykkeligt på kvaliteten.
Mål fra Vibe skal man nok ikke sætte næsen alt for meget op efter. 20 kampe og 5 mål i den lidt svagere svenske liga i 2019. I 2018-sæsonen scorede han 1 mål i Kina.

Han fylder 33, inden han får debut for FCM. I mine øjne er der ikke meget, der taler for, at han skulle komme til at spille nogen væsentlig rolle hos midtjyderne. Men omvendt koster han nok ikke alverden at have rendende, og han kan godt bidrage med rutine og lære fra sig uden for banen.
Han er jo også en type man ville kunne skifte ind, hvis man vil spillere på omstillinger den sidste halve time i kampen. Presser modstandernes forsvar godt og er ikke bange for at løbe dybt.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Toon - nu bad jeg ikke om Svend Gravesens salgsgas. Han kan jo ikke sige noge som helst fornuftigt eller brugbart i medierne. Det var mere en holdning fra brugerne der ved noget om FCM. Som fan gætter jeg på at du gør og derfor kunne du i stedet forklare lidt om det set fra fansiden. Alt det med at han er en rigtig guttermand der kan hjælpe de unge giver jeg ikke så meget for.
Dette er en signatur.
Spændende signing synes jeg! Bliver spændende at FCM spille uden et stort skur oppe foran.
Er du klar til at springe ud af skabet som FCK-fan Sir Cum? Det står jo alligevel helt åbent - og alle ved det.

Fint du kalder det salgsgas. Men du kunne jo også prøve at tænke dig lidt om og sætte dig ind i tingene. Vibe er en fin rollemodel. Velovervejet fyr. Har prøvet udlandet. Er god til at score mål. Det er ikke svært at se, at det faktisk giver mening det som Svend Graversen siger.

Men som FCK-fan er du måske blind og døv derfor.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
moderator
"Det står jo alligevel helt åbent "


Hvor? Kom så med de håndfaste beviser. Hvad har det i øvrigt med noget som helst at gøre her?

"Men som FCK-fan er du måske blind og døv derfor."

Altså hvorfor er du så bitter? Det her har da intet med FCK at gøre, så uanset om jeg var fan eller ej, giver det da god mening at høre hvad FCM skal med endnu en midtbane/angriber. Det kunne være fordi det var en offentlig hemmelighed at en eller anden skal sælges, at man ikke forsøger at lande Marcondes permanent eller hvad ved jeg? At han skulle være alletiders fyr og andet gas fra Gravesen er ikke så interessant.

Er du så vred fordi jeg engang stillede spørgsmålstegn ved hvordan man kan være fan af både FCM og AGF? Altså det er da belejligt nu AGF ikke spiller med om mesterskabet. Jeg kender det godt lidt selv, jeg har altid holdt med Redskins i NFL, men de er en så gennemført elendigt drevet klub at jeg ikke længere kan hidse mig op. Til gengæld kan jeg rigtig godt lide at se Patriots, og håber også de vinder. Så det er vel lidt af det samme.

Du får lige den her:

Tænkt scenarie. Hvis nu den sidste kamp stod mellem AGF og FCM og en sejr til FCM ville resultere i et mesterskab til FCM og en 4. plads til AGF, mens en sejr eller X til AGF ville give dem sølv og FCK guld.
Hvad ville du så foretrække?




Dette er en signatur.
Nu afspores tråden vist. Kan vi ikke holde os til Lasse Vibe til FCM som emne i stedet? :)

sirC:

Jeg tænker at det har med en af 3 ting at gøre:

1. Marcondes ryger tilbage til Brentford. Jeg håber personligt vi beholder ham lidt længere.
2. Brumado ryger afsted på en lejeaftale til en anden klub. Evt. Første div. for at tanke noget selvtillid?
3. Som et eksperiment, hvor man vil prøve at spille med en anden type i angrebet, der er trods alt lige kommet ny træner ind.

Derudover er det vel heller ikke urealistisk at man har hentet ham ind for at få erfaring i angrebet? Det er nogle unge/uerfarne knægte vi har løbende oppe foran.
Annonce