Snak

Mere indhold efter annoncen
rieks er overvurderet


Wow Spang, har du skrevet det helt selv? Yderst skarpsindigt og vel analyseret indspark må man sige. Den er svær at argumentere imod.
EfB - de rigtige striber på den rigtige vestegn!!!
Nu konkluderer du igen på noget du ikke ved en fløjtende fis om Mighty.
Du kender sq da ikke mig og ved ikke noget som helst om hvad jeg ved eller ikke ved. Og jeg kloger mig da absolut ikke på hvad de evt. har lavet af aftaler, jeg konstaterer bare at hans opførsel har været meget uprofessionel, det er en konstatering man har kunnet læse sig til uden man behøver at kloge sig - som du gerne vil.
EfB - de rigtige striber på den rigtige vestegn!!!
Endnu en gammel Brøndbymand, som Brøndby bare smed væk.. Savner ham ufatteligt meget i Brøndby!


Er det ikke mere den spiller han har udviklet sig til du ønsker til Brøndby end den spiller som forlod klubben i sin tid.

Da han forlod BIF gjorde han det som venstrekantspiller, og der både var og er han betydeligt ringere end hvad i sidenhen har haft flakkende rundt på den position.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Nu konkluderer du igen på noget du ikke ved en fløjtende fis om Mighty.
Du kender sq da ikke mig og ved ikke noget som helst om hvad jeg ved eller ikke ved. Og jeg kloger mig da absolut ikke på hvad de evt. har lavet af aftaler, jeg konstaterer bare at hans opførsel har været meget uprofessionel, det er en konstatering man har kunnet læse sig til uden man behøver at kloge sig - som du gerne vil.


Så må du jo fortælle hvad du kender til aftaler mellem Lorentzen og Randers, hvis du ved noget som alle os "almindelige" ikke ved ? For Lorentzens indstilling kunne jo netop have noget med brudte aftaler fra klubbens side at gøre. Men lad mig da høre hvad du ved, og gerne med noget dokumentation.
Hvis jeg var Randers fan ville jeg heller ikke bryde mig om Lorentzen. Han har godt nok pevet og talt ringe om klubben.

Nu er jeg FCN fan og kan derfor kun sige VELKOMMEN!

Randers forlangte sidste sommer 5 mio. for Lorentzen men fik ham ikke solgt for det. Man forlangte det samme i vintertransfervinduet, men fik ham staadig ikke solgt. Istedet blev indgået en lejeaftale med købsoption med FCN. Man må formode at prisen er sat ned i forhold til de 5 mio.

FCN har et lønloft på kr. 100.000 om måneden - så vidt vides er det kun Beckmann og Mtiliga der får så høj en løn - så han får formentlig ikke meget herover om måneden.

Men også positivt for Randers der får mulighed for at gå ud og forstærke sig.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Man må formode at prisen er sat ned i forhold til de 5 mio.


Alternativt har han til overmål bevist at han er prisen værd.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Fin aftale for alle parter, og syntes ikke Brøndby fik noget ud af ham som de kan savne.
Han kom først på rette spor i Randers og fortsætter nu stilen i FCN. Var ikke ret god i BIF.

Jeg syntes desuden, at det er lidt synd måden skiftet det skete på, da han altså bliver glemt for sine flotte præstationer i Randers.
Tak for tiden, og held og lykke herfra.
Danmark:Randers FC England:? Tyskland:? Spanien:? Italien:? -kun én klub!!
@Rogosjin:

Bold.dk skrev i slutningen af januar at RFC havde slækket væsentlig på sine krav - mon ikke det også indebærer, at prisen er sat ned.

FCN har - bortset fra Martin Bernburg - desuden aldrig før indkøbt en spiller til så høj en pris.

Men jo - han er eddermaneme 5 mio. værd...
@ Mighty Blues:

Du kan jo prøve at søge på Lorentzen her på bold.dk.

Lorentzen følte sig svigtet over at RFC forlangte 5 mio. for ham og, at han ikke blev solgt da Randers rykkede ned. Han udtalte efterflg. at det ville ødelægge hans talent at spille i 1. div. Senere udtalte han at han ikke kunne motivere sig. Senere at han havde det elendigt og tænkte over det dag og nat. Senere at det var håbløst for ham at spille i Randers.

Til sidst slækkede Randers altså gevaldigt på sine krav og gav ham fri til at finde en ny klub - formentlig hans spin gav badwill og dårlig stemning i klubben.

Han VILLE af sted og gjorde hvad der var nødvendigt. RFC kan måske beskyldes for at forlange en for høj pris. Sagen er at Lorentzen gjorde sig umulig og man til sidst lod ham gå.

Jeg havde sgu nok gjort det samme som Lorentzen hvis det var mig...

Jeg forstår dog godt at RFC fans kalder ham Amalie og div. Men nu ender historien jo så lykkeligt.
Det kan vel godt ske, det er i så tilfælde billigt.

Jeg husker ikke at vi fik penge for Bernburg.

Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Annonce