Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg forstår ikke hvorfor FCN ikke er en rigere klub end de giver udtryk for.

Ejer smider en masse kapital i fcn i form af primært afrikanske talenter, så er det vel ikke så underligt, at ejer efterfølgende trækker valuta ud af foretagendet i Farum efter at de afrikanske talenter er solgt og vekslet.
Den handel stinker langt væk.

Ikke FCNs del dog.. flot salg.

Men… come on.. en bæ-klub i bunden af den belgiske række, køber en spiller til en værdi af det dobbelte af resten af deres spillere lagt sammen.

Dybt latterligt med flerklubs ejere der udnytter smuthuller på den måde
Fandme flot. Respekt for den handel
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Hvad handler den mellemhandel med Molenbeek om?

Med på at det er for at omgå FFP og kan google mig til at der er en fælles ejerforbindelse mellem Molenbeek og Lyon.

Men er det FCN der har insisteret på at sælge nu istedet for bare selv udleje med købsoption? Eller er det bare noget shady spil fra den anden side?
Selv hvis det er FCN der har insisteret på salg nu, er Lyons del Shady af helvede til
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Som flere andre også skriver, og som det er beskrevet gang på gang, hvis man ellers følger FCN tråde en smule..., så bliver samtlige penge reinvesteret i "Right To Dream"s mange projekter, i Ghana, og nu også Egypten, som var et krav til at Mansouhr måtte overtage..., og så i FCN og deres kommende MLS klub...

Disse penge ville være gigantisk beløb, hvis de røg direkte ind i FCN´s kasse, og alene skulle udvikle FCN, men de ryger til hele projektet...
Boldklubben Frem 1886 (Spillet og fast foelgende siden jeg var 4 i 1984).
@udebane @martinovic mfl

FCN er sådan set også efterhånden ret velhavende, men det er baseret på akkumuleret transferindtægter over særligt de seneste 3-4 år.

Når en spiller bliver solgt er det som oftest sådan, at salgsprisen udbetales i bidder henover kontraktens løbetid - medmindre spilleren sælges videre igen, så indløses tilgodehavende øjeblikkeligt.

Det betyder at alle de flotte salg - eks kamaldeen på ca 150 mio - forfalder over 4-5 år (husker ikke kontraktlængden i hovedet) og således “kun” 30-40 mio i indtægt om året.

Og med strukturelt underskud på 70-80 mio/sæson i de seneste år så skal der et par spillersalg til at finansiere driften.

Det har derfor også selvsagt en del at sige ift likviditeten og derved ligger også en af forklaringerne ved, at FCN først nu er begyndt reelt at bruge af deres transferindtægter

Derudover kan man også nu så småt begynde at supplere transferindtægterne med indtægter fra videresalg fordi man har gode spillere løbende rundt mange steder, som har et par års erfaring i udlandet og er modne til at skifte. Eksempelvis giver Kudus en lille 50’er i FCN’s kasse for hans skifte til PL
Tilhænger af FCN siden det hed Farum BK og foregik i 1. Div.
Stort Nuamah og fortjent.

Debuterede for 1 år siden i en alder af 18 år som afløser for Adringa som blev solgt til Brighton for 60 mio. dkk.

Et år senere sælges du for rekordsum efter “en” super sæson. Jeg tror du gør Kudus kunsten efter og bliver et hit i løbet af et par sæsoner. Glæder mig til at følge dig.

Stifter og ejer engelske Tom Vernon og Mansour gruppen er stenrige i forvejen. De har ikke brug for pengene og siden deres overtagelse i 2015 er der ikke trukket en krone ud.

Vejen ser god ud med det kommende mega talentfulde internationale u17 hold og det skandinaviske kæmpe akademi i Ny Hammersholt i 2026.

Bliver spændende at følge,
Nu er det langt fra alle FCNs kampe jeg har set, men de kampe jeg har set specielt i Europa der har han været helt væk, men måske der var gået Isaksen i den - who knows?

220 mio er virkelig skelsættende for en dansk klub hvor FCN selvfølgelig er at regne blandt de økonomise sværvægtere herhjemme. Alt andet er jo komiske Ali.

Så ville det være rart at de langt om længe stempler ind i Europa som de 2 andre FC´er for længst har gjort.
Klart.

Men hvis det er FCN der kræver et salg her og nu eller ingen handel og Lyon ikke selv kan klare handlen pga. FFP, så er det måske "bare" en måde at få handlen til at ske på på ellers samme økonomiske vilkår. Stadig shady, men i det mindste mindre shady.
Annonce