Den franske liga er i bedste fald på niveau med den portugisiske og Championship. Det kan du så kalde en top fem liga. I min bog er det den bløde mellemvare i Europa.
Snak
tirs 23. jul 2024
Marseille er ikke et tophold. De blev nr 8 sidste sæson - det giver ingen europæisk kvalifikation. ved du ingenting?
tirs 23. jul 2024
Du kan ikke oprigtigt mene at den den franske liga er på niveau med Championship i England, kom nu lidt..
tirs 23. jul 2024
Han kunne også blive en profil i Sparta Prag, Anderlecht eller fck. Who cares. Han har niveau til øverste hylde. Hvad skal han dog i en sekundær liga på et middelmådigt hold. Det giver ingen sportslig mening.
Marseille er meget større end de tre klubber du nævner. Og den franske liga er ligeledes bedre end de ligaer de spiller i.
Forza Napoli Sempre!
tirs 23. jul 2024
Jo. Championship er på niveau med den franske liga. Derfor er skiftet også ekstremt undervældende. Det værste skifte for en landsholdsspiller i mange år. Der er en god grund til at de franske klubber kun sjældent figurerer i de sidste runder af de europæiske turneringer (med PSG som eneste undtagelse). Marseille har ikke leveret noget som helst i et årti. Der er iøvrigt heller ingen andre end franskmænd der gider at se den franske liga. Så kan Pierre hygge sig med det dejlige vejr på den franske riviera og æde baguette og pøle rødvin. Jeg forstår ham godt. Men sportsligt set er det et håbløst valg.
tirs 23. jul 2024
Kan iøvrigt nævne at den franske førstedivision er tættere på æresdivisionen end på Bundesligaen på FIFA’s koefficientliste - så det svarer til at han skifter til en midterklub i Holland niveaumæssigt - men det vil du vel også være lykkelig over. Det er jeg ikke. Pierre har ikke spillet i en lavere rangerende klub siden før han kom til Bayern som teenager.
Den franske er dog stadig noget foran den hollandske, og i den seneste sæson lavede man tredjeflest points, godt hjulpet af Marseille, der lavede flere points end noget hollandsk hold. Og nu er man i gang med at genrejse holdet, bl.a. ved ansættelsen af De Zerbi.
At sidestille et skifte til Marseille med et skifte til Championship eller midten af bedste hollandske virker mere som et forsøg på et provokere, end noget som er tænkt som et seriøst indspark.
At sidestille et skifte til Marseille med et skifte til Championship eller midten af bedste hollandske virker mere som et forsøg på et provokere, end noget som er tænkt som et seriøst indspark.
https://kortlink.dk/sudv
tirs 23. jul 2024
Ca 5000 koefficient point er den franske liga foran den hollandske æresdivision. Der er over 10000 point op til Bundesligaen (4. Pladsen). Championship er klart på niveau. De har ikke koefficientpoint fordi det altid er EPL klubber der repræsenterer England i Europa. Der er tale om en reel vurdering af niveauet og ikke en provokation. Jeg har hørt mange spillere der har været i Championship og de mellemgode europæiske ligaer udtale at Championship er bedre.
Selvfølgelig er Championship ikke "klart på niveau". De bedste hold er blandt de dårligste i PL. Det ville ikke være tilfældet med Lique 1.
"Jeg har hørt mange spillere der har været i Championship og de mellemgode europæiske ligaer udtale at Championship er bedre."
Okay, er det så en påstand du kan konkretisere?
"Jeg har hørt mange spillere der har været i Championship og de mellemgode europæiske ligaer udtale at Championship er bedre."
Okay, er det så en påstand du kan konkretisere?
https://kortlink.dk/sudv