Snak

Mere indhold efter annoncen

Officielt: Heung-min Son skifter til Los Angeles FC

ons 6. aug 21:16

Heung-min Son tager turen til Los Angeles FC, hvor han kommer til fra Tottenham Hotspur. Det bekræfter den engelske klub.



Læs hele nyheden her
Den gør sgu ondt 😞

All the best Sonny. En fantastisk ambassadør igennem så mange år
Son skal bare have den statue. Den største moderne legende i klubben. Kæmpe menneske og ambassadør for sporten.
Vi er ikke gode til fodbold i Nordjylland
Er han gået i stå eller hvorfor sælger man ham nu, har han mistet antrittet?
Nice one Sonny!!!
Vores anfører og nummer 7 skal videre efter 10 flotte år.
Sikke en spiller og menneske. Savner ham allerede.
7<3
En sand gentleman og klubmand. Desværre findes de næsten ikke mere. Det er mere eller mindre pengene der afgør klubskifte. Barcelona er vel en af de få tilbage hvor de fleste er opdraget i klubben og har en stærk klub tilhørsforhold. Derfor er jeg gået mere over til landsholdsfodbold, hvor de har hjertet med.
Han ville slutte på toppen og sikre sit eftermæle og har samtidig udtalt at han ikke føler at han har samme fart og niveau længere som han havde engang og at han ikke vil holde Spurs og Franks nye projekt tilbage og vil efterlade klubben til fremtiden. Noget i den stil.
En sand gentleman og klubmand. Desværre findes de næsten ikke mere. Det er mere eller mindre pengene der afgør klubskifte. Barcelona er vel en af de få tilbage hvor de fleste er opdraget i klubben og har en stærk klub tilhørsforhold. Derfor er jeg gået mere over til landsholdsfodbold, hvor de har hjertet med.

Nu er han jo ikke opdraget i Tottenham, men er en sydkoreaner som inden han drog til Tottenham havde flere år i Tyskland. Det virker derfor lidt mærkeligt med din sammenligning, men jeg forstår dit sentimentale ønske om at spillerne er mindre pengegriske. Deres agenda ønsker jo klubskifte for at kunne få honorarer.

Redigeret: Endda 7 år samlet set i Tyskland, hvorfor han også taler tysk tæt på flydende.
Kæmpe spiller, og endnu større menneske. Jeg ville lyve hvis jeg sagde, at jeg ikke har knebet en tåre til farvelvideoerne.

Ydmyg, arbejdsom, loyal og en sand humørspreder. Man kan dårligt bede om mere som fan, og der er næppe en Spurs-fan der ikke nærer varme følelser for ham.

Modsat Kane blev han da det så værst ud, og forlader klubben mod en pæn transfersum, efter at have løftet vores største trofæ i 41 år som kaptajn. Samtidig virker han nærmest undskyldende for det.

En moderne legende, der altid vil være velkommen tilbage. Opkald nu bare en stand på stadion efter ham, og giv ham den statue.
Det kunne have været fedt, hvis han tog til en klub a la Napoli og kunne vinde et mesterskab i Europa – han er trods alt kun 33 år gammel. Men respekt for at have den selvindsigt og erkende, at det er tid til at tage nogle skridt ned
Annonce