Uden at tage noget son helst fra hverken David eller Uwe, synes jeg, de får alt for meget credit for deres respektive succeser.
Mht. David kan jeg til dels gå med til, at han virkelig flyttede AGF og gav klubben det nyk opad, som der desperat fra brug for, for at konsolidere sig som et subtophold.
Og han var ved gud også en favorit for mit vedkommende pba. no-nonsense attituden.
Jeg prøver ikke at tale Uwe ned, men imo. er hans præstation og aftryk i klubben heller ikke større end som så.
Det kan godt være, det sejlede i sidste sæson under David, men Uwe overtog altså en fuldstændig køreklar trup med flere kæmpe profiler, hvoraf en del, på deres gode dage, ville få direkte i startopstillingen hos top 3.
Med tanke på, hvad der er ved at ske i AGF, er jeg ikke så pessimistisk som mange af mine medfans. Forstå mig ret, jeg er ingenlunde imponeret over ansættelsen af JP, men jeg ser det heller ikke sommer frygteligt valg.
Jeg stoler på JN, og jeg er sikker på, at han for længst har fået øjnene op for, at AGF ikke kommer i nærheden af ædelt metal ved at køre videre i samme rille som tidligere. Dertil er den økonomiske afstand til FCK, FCM og Brøndby for stor.
Derfor bliver der nu sadlet om i AGF: For at opnå den nødvendige økonomi, bliver der satset mere på udvikling af unge spillere, så man på sigt kan realisere kontinuerlige spillersalg i størrelsesordenen ~30-50 mio.
Ad den vej vil man så være i stand til at købe de nødvendige profiler til at kunne true i hvert fald Brøndby.
Det betyder med al sandsynlighed at man skal leve med et par års middelmådighed, men ikke værre end at man stadig budgetterer med top 6 hvert år. Dårligere er økonomien trods alt heller ikke.
Jeg er sikker på, at det hele er en del af en større og gennemtænkt plan udtænkt af JN og bestyrelsen, og den plan kan jeg sagtens se, JP være den rette tio - i hvert fald et stykke ad vejen.
Jeg ønsker ham al held og lykke, og jeg har faktisk en reel tro på, at det kan blive et særdeles positivt bekendtskab.