Snak

Mere indhold efter annoncen
Sådan! Det bliver fedt at se os i 2. Division næste år...
Silkeborg Liverpool Cagliari
Spændende makhitta. Men med al respekt, så tænker jeg, at de fleste spillere i Horsens må være på niveau med eller dygtigere end spillerne hos HB Torshavn. Så mon ikke Askou kan få noget ud af spillermaterialet i ACH.
Men et par forstærkninger - og da gerne et par færøske :-) - ville bestemt pynte. Vi får brug for al den power, vi på nogen måde kan skrabe sammen.
AC Horsens - ligaens stolt flyvende humlebi
Nu skal det lige sige af færøske fodbold er på niveau med 2 division i Danmark så tænker ikke der kommer mange spiller der fra... det er niveauet simpelhen for dårligt til..
Cta; hvor mange gange har Horsens ikke hentet spillere i 1., 2. eller under og gjort dem bedre?

Edit: Altså bedre, som i niveau til superligaen selvfølgelig
Umiddelbart virker Jens Berthel Askou som et uinspireret valg som ny cheftræner i Horsens. Det er ihverfald ikke meget succes han har haft som træner på højt niveau. Og her ser jeg bort fra hans resultater i færøsk klubfodbold.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Man må vel gå ud fra at denne hyring betyder at ACH derfor ikke er en af klubberne på vej mod udenlandsk investering?
Det virker jo ufatteligt ambitiøst at ansætte en træner som kun har erfaring med lavere niveau end superligaen. Jeg kender ikke manden, så jeg skal selvfølgelig ikke dømme for hårdt, men jeg havde nu håbet på et mere kendt navn man kunne have en tro på kunne vende den her sæson. Nu sælger man Lumb hyrer en træner som ikke har bevist at han kan noget på det her niveau, hold kæft hvor er jeg snart træt af den ledelse i Horsens. Der er ingen af de nye spillere man hentede til sæsonen som tilnærmelsesvis har slået til og vist at de kan begå sig på det her niveau, alt i alt er det dumpe karakter hele vejen rundt til den sportslige ledelse i ACH i den her sæson. Kommer vi hurtig op igen efter nedrykning? Nej det tror jeg bestemt ikke vi gør. Men tæt på fallittens rand når vi forhåbentlig heller ikke ligesom sidste gang vi strøg ned selvom vi skal betale 3 træner lønninger, vi fik da heldigvis en god transfersum for Kjær. Godt man kan finde en fornuftig måde at bruge de penge på.
Jeg synes da, at man i Horsens burde give jeres nye træner en ordentlig chance. Selvom han ikke har meget erfaring, så er det ikke nødvendigvis udtryk for, at han ikke kan gøre det godt for Horsens.
@Horseman: Lige som man kan finde spillertalenter i de lavere rækker, kan man også finde trænertalenter her. Jeg tror egentlig, at JBA er et godt valg. Han har sin forholdsvist unge alder til trods en klar stil. At give ham 1,5 år er også fornuftigt nok, så begge parter kan se hinanden an. Alt i alt tror jeg, at Horsens har gjort en ganske fin handel med den nye træner.. skrevet af en VB-fan ;-)
Jeg forstår ikke den negative tilgang fra Horsens fans. Jens Bertel gjorde det aldeles glimrende i superligaen med Vendsyssel og helt personligt tror jeg Vendsyssel kunne være superligahold i dag hvis de ikke totalt tåbeligt havde fyret ham inden play off kampene. Meget bedre og mere i spirende valg med en ung ambitiøs træner end en fra den sædvanlige trænerkarrusel som Jonas Dal vel tilhørte. Desuden har han lige vundet mesterskabet på Færøerne og selvom det er lavere valg er mekanismerne jo de samme og stadig et lands bedste række. Jeg frygter i hvert fald Horsens meget mere nu end før. Heldigvis har de svækket sig selv ved at sælge Lumb og selvom han var udlejet også Therkildsen. Bliver spændende at følge og skulle Horsens rykke ned tror jeg Jens Bertel er den rette til at forsøge at rykke Horsens tilbage. Spændende valg.
Annonce