Dejligt med en dansker i samp. Kender dog ikke så meget til ham
Snak
Officielt: Joachim A. på plads i Sampdoria
fre 25. aug 2017
Joachim Andersen er ny dansker i Serie A. Forsvarsspilleren skifter fra Twente til Sampdoria, oplyser den italienske klub på sin hjemmeside.
Læs hele nyheden her
Læs hele nyheden her
fre 25. aug 2017
Utroligt Danskerne bliver med at vælge Italien og Serie A. Historikken er ikke impornerene. Gå da efter England eller Tyskland. Andersen kunne sagtens havde været på et lavere Prl hold eller midten af Bundesligaen
MUFC
fre 25. aug 2017
Hvorfor er det utroligt, skulle han sige nej, du ved jo ikke, om der var andre tilbud...
lør 26. aug 2017
.. I så fald, lyder det til at være et desperat forsøg på at komme væk fra Twente. Måske havde han det ikke godt der.. Men er han garanteret spilletid i Sampdoria?
Og jeg er sikker på det ikke var eneste mulighed, en Belgisk topklub eller Tysk mellem klub burde være interreset, ellers dårlig agent arbejde.. Men der er jo selvfølgelig også nogen penge involveret
Og jeg er sikker på det ikke var eneste mulighed, en Belgisk topklub eller Tysk mellem klub burde være interreset, ellers dårlig agent arbejde.. Men der er jo selvfølgelig også nogen penge involveret
MUFC
Redigeretlør 26. aug 2017
Det er da noget vrøvl at det skulle være dum at skifte til Serie A. Kan ikke komme på en eneste dansk forsvarsspiller der er floppet, men Frederik Sørensen og Simon Kjær var begge to succeshistorier. Man kan måske snakke om andre positioner, hvor Anders Christiansen ikke helt slog igennem, men at Serie A skulle være et dårligt sted at udvikle sig, synes jeg ikke der er meget der taler for.
Redigeretlør 26. aug 2017
Utroligt Danskerne bliver med at vælge Italien og Serie A. Historikken er ikke impornerene.
Jeg tror at Martin Jørgensen, Thomas Helveg, Martin Laursen, Christian Lønstrup, Michael Laudrup, Brian Laudrup, Per Krøldrup, Michael Madsen, Simon Kjær, Frederik Sørensen, Morten Bisgaard, Martin Bergvold & Preben Elkjær er uenige.
Joachim Andersen er køb fra en hollandsk sub-top klub hvor man var fast mand. Ikke en uprøvet ungdomsspiller der skal starte på deres reservehold.
Men du har ret i at nogen spillere har fejlet dernede. Allan Gaarde, Nicki Bille, Patrick Olsen, Mads Jørgensen, Kenneth Zohore, Martin Knudsen og Kris Stadsgaard for at nævne et par stykker.
Jeg hader den klub du holder med.
Fck Fan.
Årets bold.dk bruger 2011 & 2014.
lør 26. aug 2017
Går ud fra at Christian Poulsen i Juventus (2 sæsoner med 50 kampe til følge) ligger midt i mellem de 2 kategorier du beskriver der. Men ellers en stærk liste du nævner. - Havde helt glemt Krøldrup. 6 år i Fiorentina med 120 kampe!
Alt i alt, meget enig i din post!
Alt i alt, meget enig i din post!
lør 26. aug 2017
Jeg var da også næsten tæt på at sige at Serie A er den liga, der har været bedst for DK. Selv tidligere med Harald Nielsen og Carl-Aage Præst!
AaB
S.S. Lazio
Chelsea F.C.