Snak

Mere indhold efter annoncen

Officielt: Kallesøe skifter til AaB

tors 19. jun 20:01

AaB bekræfter, at klubben henter Mikkel Kallesøe i AC Horsens. Højre backen har skrevet under på en toårig aftale. 



Læs hele nyheden her
Lad nu være med at sælge flere spillere til direkte konkurrenter, fuck de småpenge vi får, hellere sætte ham på u19, hvis han nægter andre klubber end lige Lyngby/AaB.

Bliver et deja-vu på Opondo.
AC Horsens
@TrustInRust
Det er netop den attitude i har i Horsens - og derfor flygter folk fra folk som Esben Hansen (stort selv ego) kender ham desværre 🖕
Tænker umiddelbart det vil afskrække de fleste fodboldspillere fra at spille i Horsens.
Tror det bliver godt.
Det er godt nok specielt at hente spillere, når klubben er i opløsning, fansene er i oprør, der er ingen cheftræner, sportschefen er fyret og ingen har nogen anelse om strategien for de kommende år.

Jeg håber, I bliver fri af det SSE22-lort (Sports Strategy Excellence - LOL!) snart, kære Aalborg. Fy for satan.
Forhåbentlig ser vi jer tilbage i Superligaen inden længe.
Aarhusianer og glødende AGF-fan siden fødslen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Alligevel vildt AaB er begyndt at hente fra ACHs overskudslager.

Kallesøe blev jo fornærmet fordi han blev 2. valg på højre back. Ikke megen kampiver for at vinde pladsen tilbage.

Lidt mere professionalisme kunne man have ønsket men der er nok en grund til den for anden sæson i træk står på NordicBet ligaen
Gad vide hvem der står for denne del, nu man mangler cheftræner og sportsdirektør? Vel en ok handel, men ikke noget der får mig til at juble.
Altid for AaB - Altid for Aalborg
@Pikkenito. Hvilken attitude helt præcist? At man ikke vil sælge til sine direkte konkurrenter?

@Puma, tænker det er helt fair, men får at vide der er 2 klubber vi ikke vil sælge til, han kunne skifte til andre 1. Division, SL klubber, eller Norge/Sverige.

Det var manden selv der skred fra træning, så kan ikke se hvad problemet skulle være i at sætte ham helt af hvis nødvendigt, det var ham der ville væk, han blev ikke skubbet ud.
AC Horsens
Igen en der udtaler sig om noget han overhovedet ikke ved noget om, det er utroligt at folk kan udtale sig om noget der sker på de indre linjer i Horsens, det er jo ikke andet gallerier man kommer med eller også spiller videre med videre kan ikke lige har fået lov at fortsætte men det kunne jo også være at det fortæller mere om dem der ikke er der mere, man fyrer jo nok ikke folk der kanon dygtige, men de folk der går ud både anonym og kritiserer klubben gør det jo også i skuffelsen over ikke at kunne få lov at fortsætte, men i bund og grund er det vel den selv om det er spiller leder eller træner der ikke har levet op til de krav man har sat, sådan sker det jo også i almindelige i erhvervslivet men det er som om at folk ikke lige fatter det og så er det jo let at bare at kritisere en bestyrelse eller sportschef m.v. det er jo trods alt nogen der skal tage nogle svære beslutninger og så er det jo også let at svine de pågældende til for sådan er det åbenbart blevet på de sociale medier, jeg kan ikke lade være med at tænke på at der er nogen der har så travl med at kritisere i AC Horsens efter at de har fået ny ejer, hvis man gad at følge lidt med så ville man finde ud af at de havde investeret massiv i klubben nye baneanlæg ny om klædnings rumfaciliteter der er op til det højeste i Danmark nye kontorlokaler ansat masser af nye leder forstærker hele tiden deres ungdomsafdeling ja jeg kan blive ved jeg tror ikke at det er mange steder hvor der komme udenlandske ejere ind der har gjort så meget som vi har gjort i Horsens, men det tager trods alt altid at køre det hele ind men det er ligesom om at folk i dag tror at det kan man gøre fra dag et sådan er virkeligheden trods alt ikke, en anden ting jeg håber og tror at man får stoppet det er de såkaldte faggrupper der tror at de skal bestemme alt i klubberne i nogle tilfælde så snakker vi om 2030 mand der er protesterer og det lyder pressen til og så sætter man pres på klubberne og jeg forstår ikke at klubberne ikke bare til bort fra de såkaldte fans for jeg mener ikke de er fans det er bare nogen der skal lave ballade, vi ser det desværre i flere flere klubber hvor fansene tror at de bare skal bestemme det hele men man glemmer en væsentlige ting det er at økonomisk betyder fansene ikke ret meget indtægterne kommer trods alt alle andre steder fra det er ikke på billetindtægterne men til gengæld betyder fan af noget for stemningen på tribunerne men så er det også alt men det er som om fansene tror at de kan godt være det passer dem og det er til at brække sig over
Gmark58
Velkommen til AaB!
Annonce