Snak

Mere indhold efter annoncen
Nogle FCN´ere med lidt viden om manden og hans trænerevner/filosofi, der kan gøre os klogere på vores fremtid?


Der er ingen tvivl, Olafur Kristjansson er en kæmpe joker ift. RFC, for han passede aldrig rigtig ind i FCN. Matchet til Randers er dog mere oplagt.
Han var ikke særlig vellidt af spillerne, eller den øvrige stab, som beskrev ham som en tørvetriller. Så vidt det vides var han heller ikke på bølgelængde med Mark Strudal, hvorfor han tog til Brøndby.

Olafur blev hyret af Allan K Pedersen, da Hjulmand tog til Mainz. Budskabet ved ansættelsen hed ”Brug af flere værktøjer i værktøjskassen”
Vi endte med at gå fuldstændig på kompromis med alle klubbens værdier, da spillestilen blev skræddersyet til materialet. dvs. kontraangreb.
Det gik godt i en periode, men da de øvrige hold havde luret den, gik vi fuldstændig i stå. Enkelte spillere blomstrede under ham, AC, Uffe Bech, Bruninho, men flere fejlkøb var decideret tåbelige – Thorarinsson, Baldvinsson, Hans Mulder. Jeg kan derfor godt være meget nervøs for hans evner indenfor trupsammensætning, og håber derfor at RFC har kompetente folk til det.

Olafur står for fight, fight og meget direkte spil. Han stod i spidsen for FCN i 52 kampe, med 20 sejre, 6 uafgjorte og 26 nederlag til følge.

Jeg tror for så vidt at han kommer til at passe OK ind i RFC, men ift. Colin Todd, er det klart et skridt ned.
@gedde
Jeg kunne også godt tænke mig, at Ishak bliver en sæson mere. Hvor længe er det nu, han har kontrakt? med 12-16 mål ville han nok være mere end 6-9 mio. værd, han har holdt et godt scoringsnit i hele sin tid indtil videre, men det ville jo lige sende ham et hak op, hvis han kunne få sådan en sæson.

[quote][/Hm vurderede nok ud fra Ole Nielsens indkøb (Maazou) samt de prøvespillere inden - OG evnen til, at formå IKKE at forlænge med Tverskov. Jeg er SÅ uforstående, at det nærmest gør ondt. quote]
Man kan vel ret beset ikke tage Tverskov med i ligningen for vinterens transfervindue. Det er vel bedrevet mellem de to vinduer. Jeg ved ikke meget om, hvad der er sket bag dørene, men at dømme ud fra Tverskovs udtalelser i forbindelse med skiftet, virker det ikke til at man har forsømt noget i Randers. OB er nok bare som minimum økonomisk mere attraktivt og geografisk tættere på hjem.

Maazou tjener sikkert fint, og mon ikke vi kan være så heldige, at Olafur lige er manden, der kan få ham i gang? Maazou har helt klart potentialet til at blive en god angriber i Superligaen!
Randers!
@JMM
Tak for dit besyv.

At dømme ud fra dine bemærkninger virker han til at være en type, der vil kunne få mere ud af det i Randers. Jeg kender i sagens natur ikke det store til, hvordan man scouter i FCN, men i Randers tror jeg Ole Nielsen vil få den afgørende rolle her, og at Olafur skal agere bindeled mellem grønsværen og indkøbsstrategien. Selvfølgelig med hans spillefilosofi for øjet.

Det forlyder, at man har planer om at fortsætte i samme stil som under Todd, men at der vil blive satset på mere direkte og kynisk spil. Om det bliver et skridt ned i forhold til Todd, vil tiden vise. Det er det i hvert fald på nuværende tidspunkt, men han skal have chancen!

At han skulle stå for fight og direkte spil er i hvert fald næppe noget, der i sig selv er ildeset i Randers. Han må dog helst ikke omlægge til en mere defensiv stil, da det vil være et skridt i den anden retning i forhold til klubbens udvikling de seneste to-tre sæsoner.
Randers!
Ikke særligt opfindsomt eller nyskabende.

Til Kristjanssons ros synes jeg dog, at resultaterne i FCN var en anelse bedre, end truppen var til.
En del spørger til Olafur, og jeg skal prøve at give mit bud på ham her.

Olafur havde svære betingelser at arbejde under i FCN.

En væsentlig del af årsagen til at Hjulmand valgte at gå før tid i FCN var at han savnede investeringer i holdet. Hjulmand afleverede et hold der kunne præstere til en 6. plads. AKP havde stort fokus på at riften skulle løbe rundt og derfor blev en lang række profiler/etablerede spillere udskiftet med spillere fra ungdomsrækkerne. I forhold til det hold der blev nr. 6 under Hjulmand forsvandt i løbet af Olafurs tid, samt op til overtagelsen, spillere som: Jesper Hansen, Stokholm, Lorentzen, Runje, Aabech, Nordstrand, Søren Christensen, Stryger, AC, Bech, Ticinovic. Altså rundt regnet en hel start-11´er af etablerede spillere. Til gengæld blev oprykket 10 U-19 spillere. Dog blev dog også købt spillere som Karlsson, Bruninho, Lobotka, Ramon. Han fik dog også hevet nogle mislykkede islandske spillere til klubben hvoraf kun reservemålmanden Runarsson er tilbage.

Altså en væsentlig svækkelse af holdet og alligevel formåede han at aflevere holdet på en 6 plads efter 1½ år, trods at man spillede med Superligaens yngste forsvar og ofte den yngste start-11´er. Ifølge hans egne udtalelser var hans forventning at stabilisere holdet på minimum en 6. plads i denne sæson, måske endda en plads el. to højere og at holdet efterhånden skulle bygge yderligere på ud fra den stamme der var opbygget på holdet.

Olafurs primære opstilling hedder 4-1-4-1 el. 4-2-3-1. I forhold til Hjulmand stiller han altid med en ægte angriber. Han kan godt lide boldbesiddelse, men ikke for boldbesiddelsens skyld og ser også store muligheder ved at erobre bolden og hurtige omstillinger. Han er til fart i kanterne. Midtbanen er ofte tre på stribe i banens længderetning. Altså en defensiv midt, en central midt og en offensiv midt. Der var ikke så meget boldmassage og tværpasninger under Olafur der indførte et mere direkte spil end det var tilfældet under Hjulmand.

Udover at ovennævnte er de primære spilsystemer kan han godt finde på at variere spilsystemet til f.eks. 3-5-2 el. 5-4-1. Dette kan også ske i selve kampen. Jeg har dog endnu aldrig set en 4-4-2 under Olafur.

Helt ubeskrevet er Olafur ikke. Han har været assistenttræner i AGF, et år cheftræner i Fram Reykjavik og 9 år i Breidablik. Da han blev ansat i FCN fremhævede man ham som en træner med værktøjskassen i orden der formåede at tilpasse spillestil til forholdene og får det optimale ud af sin spillertrup samt kunne variere spillet under selve kampen. Inden han overtog Breidablik var holdet et elevatorhold men stabiliserede sig under Olafur som en del af toppen i islandsk fodbold. Internationalt har Breidablik i de tre sidste år under Olafur præsteret hæderlige resultater mod Rosenborg, Motherwell og Sturm Graz, hvor sidstnævnte blev slået ud af Europa League kvalifikationen. Sideløbende med jobbet som cheftræner i Breidablik arbejdede han under CHL også som analytiker/scout for FCN og stod bl.a. for analyse af Juventus og oplæg til kampene. Efter ophøret i FCN har han bl.a. arbejdet som scout/analytiker for det islandske fodboldforbund. Faktisk var han også i spil til at overtage cheftrænerposten efter Wieghorst.

En enkelt spiller fra FCN har været udlånt til Breidablik mens Olafur var træner for holdet - Nicklas Rohde - og fortalte at træning var meget lig hvad han oplevede i FCN, men at største forskel var den ægte angriber.

Som person er Olafur meget rolig, hidser sig aldrig op, grænsende til tørvetriller - uden at jeg dog har et personligt kendskab til ham. Han virker til at have gode analytiske evner. Han er ikke en råbende og indpiskende træner under kampene, men mener at spillerne i højere grad selv skal træffe de rigtige beslutninger ud fra hvad de har lært/praktiseret på træningsbanen.

Bruninhos succes i FCN tilskriver jeg for en stor dels vedkommende Olafur der bl.a. arbejdede med nogle meget effektive løbemønstre der bragte ham i gode positioner og forvirrede modstandernes forsvar.

Samlet set rykkede Olafur ganske meget ved FCN. Der blev indført en ægte angriber, kom mere fart i kanterne, mere fleksible spilsystemer. Der blev arbejdet med et mere koordineret pres, uden det dog gav specielt meget pote. Opfindelsen af AC som defensiv midt var rigtig godt set og arbejdet med Bruninho gav også pote. En ting han dog slet ikke havde fokus på, ifølge min mening, var pasningsspillet. Dette var indtil Olafurs ankomst FCN´s varemærke og FCN´s største force. Det led godt nok under Olafur og faldt helt vildt i kvalitet således, at ved hans afgang var FCN ikke længere et specielt pasningsstærkt hold, hvilket her i foråret har vist sig rigtig tydeligt. Det manglende fokus herpå fatter jeg ikke. Stort set alt andet finder jeg at han præsterede tilfredsstillende/godt.

Han er dog en ganske anden type end Collin Todd.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Jennerdrengen
Tak for et informativt indlæg. Jeg er positivt stemt omkring min klubs valg af Olafur, han virker til at passe fornuftigt ind i Randers.
Randers!
Kan kun komme i tanke om en beskrivelse.


Hamrende uambitiøst.

Randers Freja siden 1998. RFC siden 2003.
@de fries
Hvad havde man skullet vælge for at være ambitiøs? Og hvilke hylder er det realistisk at hente fra inden for ambitionerne?
Randers!
Jeg troede lidt de ville gå All ind på og hente michelsen
@de fries
Hvad havde man skullet vælge for at være ambitiøs? Og hvilke hylder er det realistisk at hente fra inden for ambitionerne?


Frank, Wieghorst, Mikkelsen(muligvis stavet forkert) rækkefølgen er uvilkårlig.
Randers Freja siden 1998. RFC siden 2003.
Annonce