Snak

Mere indhold efter annoncen
Tillykke? til Hjulmand.

Det er en flot tilføjning til CVet, men jeg håber ikke, han lander I et galehus. På den anden side har han nok rimelige arbejdsbetingelser, da klubbens interne/eksterne drama nok har fået fans og analytikere til at skrue ned for forventningerne.

Hjulmand har ellers ikke lagt skjul på, hvor vigtig en spiller han mener, Christian Eriksen er. Kunne der måske være en transfer på vej?
Tillykke til Kasper med et flot job. Jeg krydser fingrer for at det bliver rigtig godt (bare ikke lige mod FCK om en uges tid). Det vil være så fortjent efter det svineri manden har været udsat for 🤞 At man ikke kan se at manden er en rigtig dygtig træner er et af dette århundredes største mysterier.
https://facebook.com/enchancetillasse/
I guder for en tråd. Hvorfor det behov for at tale manden ned? Fair nok, hvis man ikke er kæmpefan, men er det jantelov eller hvad pokker?

Hvorfor ikke bare glæde sig over et dansk navn på en stor adresse? Det er lidt det samme på spillersiden. Hvorfor er det federe at fortælle verden, hvor meget Højlund kommer til at skuffe i Napoli, frem for bare at glæde sig over, at vi har en ung dansk spiller i en stor europæisk klub? Og nu også endnu et dansk islæt i den bedste tyske række.
@ den undrende. Hvor er det dog trist at være så uoplyst. Endnu mere underligt at have et behov for at komme med så negativ udladning. Kan du ikke berige mig med hvilken fodbold faglig indsigt du ligger inde mig. Din fortræffelige personlighed har jeg nogenlunde et overblik over, så vi nøjes blot med de fodboldmæssige kompetencer.
Tillykke til Hjulmand, det er virkelig flot. Håber at han får bygget et godt hold op.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tue, du har helt ret. Det er sørgeligt, som det kammer over med negative kommentarer. Nogle af dem tilmed bygget op på direkte løgne omkring hans andel i FCN´s danske mesterskab.
Men det er jo nemt at sidde anonymt derhjemme i stuen og svine andre mennesker. Det giver visse typer et kick og de kan føle sig store, når de nedgør andre.
Og selvfølgelig ved ledelsen i Leverkusen en my mere om Hjulmands evner end de danske tastaturkrigere, selv om nogen med sikkerhed føler sig overbevist om, at de ved mere end fagfolk efter at have spillet lidt serie 6 i Vestre Bøvelse.
Jeg glæder mig lidt over, at vi nu ser det samme med danske fodboldtrænere som med danske ishockeyspillere i NHL. Da der først kom hul på bylden, så kom flere og flere trænere afsted til spændende adresser.
Det kunne være spændende at sammenligne denne tråd med tråden, da Bo Henriksen landede sit job i Bundesligaen. Mon der er nogle gengangere ;-)
Klasse træner og fantastisk menneske 😊👍⚽️🙏
I er sindssyge allesammen.

Hjulmand er et modigt valg af Leverkusen, men spørgsmålet er også, hvor attraktivt jobbet er, nu de har solgt det meste af startopstillingen og haft en noget udfordret sæsonstart og optakt til denne.

Det bliver megaspændende at følge. Held og Lykke skal han have. Som landstræner har han bragt mig mange gode minder, og jeg tror bestemt, at han har evnerne til at få Leverkusen tilbage på ret kurs.
"... once more it's all about defeating our own demons. Always with the demons. Tottenham's greatest adversary is Tottenham."
Altså Frank i Spurs har vel samme pusse-nusse tilgang eller hvad udtrykket var?

Hvorfor al den negativitet? Jeg bliver trist over at se det. Held og lykke til Hjulmand herfra! Han fortjener det.

Hans CV viser jo også det samme, hvis folk ellers kan læse... Eller er det VM i Qatar som folk udelukkende bedømmer ham på? Der hvor han fuldstændig blev svigtet af Jesper Møller og Peter Møller og pludselig skulle udføre 3 mands arbejde? Der er sgu ikke noget at sige til, han gik ned med stress.

Peter Møller og Jesper Møller viste sig som Danmarks største kujoner ved den lejlighed.
Spurs
Annonce