Snak

Mere indhold efter annoncen
@Geddar - Uden at vi skal gå ind i en debat om hvor vidt lønningerne er usmagelige i fodboldbranchen, så vil jeg da gerne høre om du synes at Haalands løn er overraskende høj i forhold til hans alder og talent? Er det ikke meget normalt at en så hypet spiller får en løn der ligger på niveau med andre verdensstjerner?

Og nej, jeg er ikke konspirationsteoretiker, så det behøver du ikke bekymre dig om.
Men hvis du spørger om jeg er ved at brække mig over at medier, fans og selv Manageren i Liverpool, totalt ændrer fokus når det handler om Liverpool, kontra City, så er mit svar: Ja meget. Jeg kan næsten ikke holde opkastet inde.

Men hvis du spørger om jeg er ved at brække mig over at medier, fans og selv Manageren i Liverpool, totalt ændrer fokus når det handler om Liverpool, kontra City, så er mit svar: Ja meget. Jeg kan næsten ikke holde opkastet inde.


Dels forholder du dig ikke til, at der er tale om to handler til forskellige (samlede) priser, og dels forholder du dig ikke til, hvor pengene kommer fra. Du sammenligner pærer og bananer. Det er useriøst.

City har været sigtet af UEFA for gentagne brud på FFP og klubben slap kun for sanktioner pga. nogle forældelsesregler. Enhver kan se, at der ikke har været en realistisk sammenhæng mellem Citys indtægter og udgifter siden Abu Dhabi-overtagelsen.

Derfor (!) er der fokus fra medierne, når City laver en Haaland-transfer til flere milliarder. Det kan ikke være så svært at forstå.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
moderator
Paz, jeg har ikke irettesat dig?

Mit indlæg var et forsøg på at nuancere debatten og få nogle konkrete tal på bordet ift. Tintins udlægning, som jeg fandt spøjs. Det så jeg ikke repræsenteret nogle steder i tråden.
Maradona was good, When he was off his meds // Messi was alright, 'Til the Tuesday night, He had to play the Reds. // // Oh Mac Allister, Oh Mac Allister // He's the best there's been, from the Argentine, Oh Mac Allister
Ret vild journalistik de kører deroppe. Det ender da med at Haaland skifter statsborgerskab, hvis de ikke snart slapper lidt af. Jeg tror ikke jeg har set et land der er mere Liverpool og United liderligt end Norge. De ved slet ikke hvad de skal stille op med at Haaland spiller i City :D

Hehe så sant så sant. Liverpool og United tilhengeres enorme hat mot hverandre i Norge var en av grunnene til at jeg søkte etter andre forums og fant bold. I avis forum i Norge ender fleste debattene med skittkasting (og nesten det som verre er..) mellom United og Liverpool fans. Haaland i City blir litt persona non grata.. Men bare vent til målene begynner å komme, ungene begynner å kjøpe City trøyer og så videre...

Angående Nunez er det stor sum, men Liverpool vet nok hva de henter. Han har jo også vist seg fram på øverste scene. Det kan bli noen spennende Haaland - Nunez dueller i de kommende årene. Mens United må stole på mann der nærmer seg sin tid for gamlehjemmet..
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
Paz, jeg har ikke irettesat dig?


Den del var mest henvendt til Geddar. Det er sgu pjattet at irettesatte, når notorisk ukonstruktive typer som Tintin selv placerer røven i klaskehøjde.

Mit indlæg var et forsøg på at nuancere debatten og få nogle konkrete tal på bordet ift. Tintins udlægning, som jeg fandt spøjs. Det så jeg ikke repræsenteret nogle steder i tråden.


Men der er vel ikke noget der tyder på at Tintin (og andre), skulle være modtagelig for den form for argumentation, når man nu ikke har været det tidligere?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Tintin kom med nogle små provokationer - men ærligt talt, reaktionen på en indlægget i klubtråden var da spot on.

Irettesættelsen kom efter du havde kommet med en lang række stikpiller direkte rettet mod ham. Nok var han provokerende, men i dit tilfælde var der decideret tale om personangreb. Derfor.
https://kortlink.dk/sudv
Jeg giver ikke meget for den der fjogede ´konstruktivitet´ over for folk der åbenlyst er uvillige til at lytte til hvad andre skriver.

Hvad med at sætte dig lidt ind i historikken?

Som medlem af ævlebævle-klanen, er det jo ikke ligefrem nyt med de her ´små provokationer´.

“ folk der åbenlyst er uvillige til at lytte til hvad andre skriver “

Eller uenig?

Men godt vi har så gode debattører som dig!
Prøv at læs de seneste opslag igennem.
Jeg kan til nøds undskylde dig med at du bare ikke fatter hvad andre skriver til dig.

Men det er jo også lidt trist.
Jeg fatter godt nok ikke lige, hvad det er du mener, jeg ikke fatter.

Men måske det bliver bedre, og jeg virker klogere, hvis jeg begynder at kalde dig og andre mærkelige ting?
Annonce