Snak

Mere indhold efter annoncen
Endelig!
Væk med den voldsomme løn og konstante skade
Tænk så ligegyldig en spiller han endte med at blive, på trods af sådan et monster talent. Filmeri og penge valgte han i stedet og han vil ikke blive savnet.

Ligegyldig spiller? Altså, fred være med, at du måske ikke bryder dig om hans skifte, men når man er den (delt) mest scorende spiller nogensinde på det brasilianske landshold, den mest scorende brasilianer i CL historien, har vundet så meget som han har, herunder en Treble med Barca, hvor man bidrager med 20+ mål i ligaen, samt scorer i pokal- og CL-finalen, så er man næppe bare en ligegyldig spiller. Lad os nu ikke gøre manden værre.
Havde jeg sku også gjort,og efter 2 år gået på pension.. han mangler intet resten af livet.. og ja penge er alt,hvordan kan folk have ondt i røven over han sikre sin familie og sig selv resten af livet.
Folk herinde er sørgelige, eller langt de fleste er! Godt for Neymar, og godt for PSG! Videre.
Det er helt latterligt. Fred være med at de vil til Saudi Arabien og tjene flere penge end de nogensinde vil komme i nærheden af i Europa. Synes mere det er det billede der er ved at tegne sig med at europæiske klubber kan afskibe løntunge spillere til Arabien, og samtidig få en god sjat penge med i handlen, der er bekymrende. Arabien har flere “ties” til europæiske klubber, og det her ender bare med at være en måde at hjælpe europæiske investeringer til i sidste ende at omgå financial fairplay regler.
Det her er begyndelsen på en endnu større skævvridning i muskelforholdet mellem stor-/mellemstor-/ og små klubber i hele verden….
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kan tydeligt huske den hype der var omkring Neymar, dengang han stadig var i Santos. Aldrig har jeg set et talent der var så omdiskuteret (var han nu bare en Youtube/show-spiller?) og samtidig bragte store forventinger med sig, da han skiftede til en europæisk topklub (Puskas-pris, målscoringsrekorder).

Det vildeste var jo nærmest at han både levede op til og overgik forventningerne i Barca, da han, Messi og Suarez viste verden noget af det vildeste fodbold der nogensinde er set. Hate him or love him, hans talent er stadig ét af de absolut største jeg kan huske nogensinde at have set i fodbold.

Jeg bryder mig ikke om Neymar. Men som fodboldfan er det et eller andet sted en skam, at han aldrig fik det fulde udbytte af sit talent. Også selvom det er helt og aldeles selvforskyldt. Hvad kunne det ikke være blevet til?
Real Madrid Club de Fútbol
Professor Kahn - jeg tror, at du har ret, også selvom de bestemt også har hentet mange til SA i andre klubber med andre ejere. Det her er det seneste symptom på en sport, der er ved at udvikle sig til en kæmpe økonomisk boble og en sport, der er en politiseret og sørgelig skal af tidligere tiders mere rendyrkede sportsoplevelse. Når man samtidig har VAR...shit, don´t get me started. Mon sporten i topfodbold simpelthen er ved at blive ødelagt? Og hvad vil det betyder for sub-toppen og amatører?
En kommende Ballon D´or vinder sagde eksperterne for år tilbage.... sikke en JOKE!!!! Håber da han lærer sine børn (pigerne) at gå med tørklæder... FØJ!
Jeg troede sgu, han skulle blive større end Messi, men det hele er gået op i rullefald og skader.


Nok var han super god i Barca, men større end Messi? Jeg tror kun C Ronaldo har nået de højder.
https://www.youtube.com/watch?v=vFLHZSQfW7A "Mr. Speaker, when even the opponent failed to score, Maguire would score for them" He became the biggest threat at the centre of Man Utd defence. Tackling Man Utd players and giving assist to opponents
Er der ikke FFP i SA?
FHJ
Annonce