Snak

Mere indhold efter annoncen
Fatter minus af den klausul. Dårligt arbejde, hvis det er tilfældet.

Fornuftigt med valg af sikker spilletid. Om det er det rigtige valg, aner vi ikke, men spilletid burde han få.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Tillykke til Kvistgaarden med skiftet!

En fed personlighed, en dygtig spiller og superligaen bliver bestemt fattigere uden ham.

Forstår ikke at folk finder skiftet uambitiøst, championsship har altså et ganske udmærket niveau og jeg tror at Kvistgaarden som spillertype passer godt ind.

Det eneste sted hvor at de røde lamper blinker lidt, er hvis Norwich potentielt skulle rykke op.
Så har man set mange gange før, at klubberne ender med at kaste om sig med silly-money i forhåbningen om at bibeholde pladsen som Premier League hold.
Og der kunne det let tænkes, at der kunne købes en angriber som ville vippe Kvistgaarden af holdet.
Bologna I FCK I Liverpool I 1860 München
Norwich kan da aldrig være et skridt i forhold til BIF! Så har man godt nok storhedsvanvid!!
B1903 siden 1968. FCK siden 1992. Leeds siden 1970. Gladbach siden Allan Simonsen. Real Madrid altid.
Tak CV for den komplet idiotiske klausul, det kostede 40 mio kroner

Blot endnu et bevis på at CV fra dag 1 var en ulv i fåreklæder i BIF.
Mon ikke det er Kvistgaarden det har bedt om den klausul da han forlængede, alternativt havde hans kontrakt udløber nu og i havde stået med 0 kr. Eller et sløjt salg sidste sommer.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kostede jo kun 40 mill, hvis han kunne sælges til den pris.
Og det kunne han selvfølgelig ikke.
Jeg ville nok lyve, hvis jeg sagde at jeg ikke var en smule skuffet over både hylden han bliver hentet til og naturligvis prisen, men ikke desto mindre skal der lyde et kæmpe held og lykke til Kvistgaarden, og tak for mange gode år i den blågule trøje. Den bedste angriber fra vores ungdomsrækker i mange, mange, mange år. Jeg håber han får succes, også synes jeg egentlig det er forfriskende at se at han vægter spilletid højt i sit valg af klub, selvom jeg havde regnet med han ville ende på en noget højere hylde.

Men hvor er det dog pinligt af CV, hvis det er ham der har lavet den klausul, og endnu mere pinligt at klubben råber op om 100 mio salg, når sådan en klausul eksisterer. Man undres virkelig over den ledelse nogengange.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
Jeg forstår ikke at Kvistgaarden er interesseret i det skifte. Han kommer sikkert til at tjene gode penge, men karrieremæssigt virker det ikke som det rigtige skifte, når man er 23, lige har fået landsholdsdebut og smadrer Superligaen.
Smadrer Superligaen - det er vel ment som en joke?
Klart et skridt ned, hvad vil han dog i en ligegyldig klub som Norwich


Du er da undskyldt, hvis du er brøndby fan, for så er man jo nok lidt farvet, men jeg mener Norwich er en noget mere interessant klub.
Annonce