Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er en ting jeg har hørt flere sige, og måske er det bare en mindre detalje, men jeg er nødt til at kommentere. Zorniger har flyttet baren gevaldigt i BIF og når der kommer et nyt potentielt tophold, så påvirker det selvfølgelig de andre hold. Men jeg vil meget skråsikkert påstå at han ikke har ændret det store i hverken FCM eller FCK. Eller flyttet nogen barer i forhold til dansk klubfodbold generelt.


Du har da ret.
Det jo bare en floskel som alle nu går og siger, uden at tænke en tanke over hvad det reelt betyder. Zorniger har sikkert flyttet noget hos BIF, ligesom han har gjort skade på nogle områder hvilket virker til at have endt med at koste ham jobbet.
Dansk fodbold som helhed har han mere nok påvirket ved at være en kontroversiel personlighed end ved at have noget som helst.

Retov er sikkert en fin fyr at hyre. Ligeså fin som den næste i køen af folk man kan få til at tage tjansen et par måneder havde været med vor alles manglende detaljekendskab til mulighederne.
Mit indtryk er at han er langt mere rund end hvad man er vandt til fra AZ. Det også fint nok. Det sidste der vel er behov for er en midlertidig løsning der skal ud og sætte sig i respekt og være en hård hund, for så lige om lidt at blive afløst af en permanent træner der skal det samme.
En vikar der bare skal sikre at tingene kører nogenlunde indtil sommer. Det er Retov sikkert OK til.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Steinlein har bogstaveligt talt været ude og sige at Zorniger har rykket dansk fodbold og FCM - for 2 timer siden. Der er sågar et stort fedt interview med ham her på bold.


Så vær helt konkret. Hvilke barer har han flyttet hos FCM og FCK? Sidste år var BIF nærmeste konkurrenter til FCM, og selvfølgelig har det flyttet dem at blive presset mere end FCK kunne i den sæson. Men udover det?
Har han givet dem et nyt syn på mandskabsbehandling, træning, taktik el.? Nej. Har han skabt ekstraordinære resultater? Nej. Selvfølgelig siger Steinlein som han gør, han udtaler sig om en træner der har været en stor konkurrent, og der er ingen der bebrejder ham for at smøre lidt tykt på.
Man kan godt argumentere for at i den grad har været med til at sende BIF i den rigtige retning mod at gøre dem til en magtfaktor i dansk fodbold, og det i sig selv kan jo være med til at flytte baren. Men jeg kan ikke komme på et reelt punkt, hvor han har flyttet baren for de andre klubber, og jeg fortsætter med at være skråsikker, til nogen kan komme med noget konkret.

Hvad Brøndby kan tilbyde Hjulmand?

Fans fx. En mere profileret klubadresse. En større økonomi (dvs. mindre hyppige profilsalg). Og ikke mindst en billet til mesterskabskampen (FCN var aldrig i nærheden i hans sidste periode).
@ Andyone

Rigtig glimrende indlæg med bid og faglig indsigt. Mere af den slags tak.

Nu står BIF med mere middelmådighed i deres nye duo. Bliver interessant at se de næste fire kampe, hvor det er mod direkte konkurrenter. BIF vs. AaB skal jeg ind og se. Det er stensikkert.

JBA skal bare op med det store checkhæfte til sommer. Lande Michael Laudrup med Morten Wieghorst som assistent. Så Ståle Solbakken kan få en at spejle sig i, og måle sig op imod.

De tomme tønder der buldrer i vest. Dem giver jeg ikke meget for.
God nat Brøndby og sov godt...............
kimjen
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Rigtig glimrende indlæg med bid og faglig indsigt.


Hvilken faglig indsigt hentyder du til?
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Hvad Brøndby kan tilbyde Hjulmand?


Ikke at forglemme: Et langt mere sikkert trænersæde, og dermed bedre muligheder for at sætte sit præg på klubben og ikke bare blive den næste i rækken af trænere i en stor udenlandsk klub der ikke lige formåede at fastholde sit sæde længe nok, til reelt at kunne sætte sit præg på taktikken og spillerne. Og så tror jeg heller ikke man skal underkende den anderkendelse han ville kunne opnå i DK og de døre det ville åbne i udlandet, hvis han formår at udvikle BIF til et punkt, hvor de er i Europa regelmæssigt.
Nå så skal vi spille 4-4-2 eller 5-3-2 igen og stå og losse bolde og spille på tværs og ned og prøve og bygge op det bliver sku da endnu mere kedeligt. Men vi kan kun håbe på ,at Retov vender skuden. Jeg er på sydsiden på søndag og glæder mig til at se hvad der så sker. BIF4EVER-VSTGN
rickrick:

- Prøve sig selv af i en af de største klubber i Norden


Det er han allerede... Du ved CL deltagelse, DM...

- Prøve kræfter med et kæmpe forventningspres uge efter uge


Fair nok, det er større i BIF end i FCN... er det noget han ønsker som årsag til at skifte?

- Bygge et hold op - med en forventning om i højere grad at kunne holde på profilerne


?? Det er jo heller ikke en mulighed i BIF! Samme øjeblik BIF fik succes, eller næsten succes, så røg Pukki, Nørgaard og Rønnow... til færre penge end hvad hans unge spillere i FCN er solgt for.

- Vise at han er manden, der kan genrejse Brøndby og lukke (noget af) hullet op til FCK/FCM

Igen... tror du vitterlig at det er noget andre end BIF tilhængere går op i? Det er vel målet for alle trænere, det er kun navnet der er anderledes.

- Vise at det er muligt at kombinere talentudvikling med et stærkt fundament af spillere kva den langt større økonomi, der er i Brøndby

Hjulmand vil gerne vise fodbolddanmark at han kan gøre det uden etablerede stjerne til mange penge (hør medianoen med ham)

Osv. osv.


Det vil sige at BIF kan tilbyde et større pres fra ledelse, fans og presse...
Håber du tilgiver mig, når jeg tænker at det kunne han få andre steder.
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
Nu jeg jo ik læge... men at forfremme den assistent som kun har træner erfaring sammen med den træner man fyrer.. hva kan Retov flytte som zorninger ikke kunne?? Syntes da det er fedt med en dansk træner og tænker han vel kender klubbens og dens ihvertfald tidligere dna men han er vel oplært under den mand man så ik troede på længere..
Annonce