Snak

Mere indhold efter annoncen
Jo har jeg læst. Men synes bare det er et mega dårlig signal at sende. Og at forstærke sig for lånte fjer
Nu er det jo ikke alle klubber, der har en sugardaddy.
Martinovic
I modsætning til visse klubber, så er FCM i stand til både at spille forrygende fodbold og styre egen økonomi.
Men sådan er misundelse jo bare....
Så FCM har aldrig fået tilført penge udefra? ;D

Spøg til side så har SE jo nok været truet på eksistensen, i hvert fald på længere sigt, hvis nedrykning skulle blive en realitet bl.a. pga. af manglende forstærkninger. Så det er ikke så mærkeligt, at pengene bliver brugt på det. Det går jeg også ud fra, at sponsorerne er indforstået med.


Altså hallo!! Nu har SE altid haft overskud på kontoen i modsætning til flere andre superliga klubber! Og ja så har sponsorer smidt ekstra penge i kassen og vi fans har også samlet ind til klubben her i coronatiden..sån er vi jo så bare;)
Spændende at se Sønderjyskes regnskab næste gang. Efter GR er kommet til fik de underskud for første gang i rigtig mange år. Og udefra set, ser det ud som om der er skruet betydelig op for udgifterne ift. spillerbudgettet. Mon indtægterne kan følge med?

Som en anden påpejer, så kommer det til at blive spændende ang økonomien fremadrettet. De har haft svært ved at få det til at hænge sammen pga corona, og nu har papegøjen Glen fået dem til at skrue op for forbruget. Det skal nok ende med et brag

Var det ikke Sønderjyske der for få måneder var ude og tigge penge fordi kassen var tom pga corona ? Og nu fyrer mange transfer penge af som skidt.
Ucharmerende .....



Sønderjyskes budget er i denne sæson angiveligt lavere end det var til den netop overstående sæson.
Grunden til at man valgte at holde budgettet oppe var ændringen af strukturen.
Ser i bort fra den sæson så har SE jo været ret gode til ikke at brænde penge af.

Annonce