Snak

Mere indhold efter annoncen
Aha. Vi skal være 36 år i vores turnering, men det er så også en lukket en :)
Til jer der er skeptiske over denne transfer og generelt nyder at gøre grin med Milan til enhver tænkelig lejlighed, vil jeg nu prøve at forklare tanken med denne transfer.
Så, jeg prøver at sætte det ret simpelt op.

1. Først og fremmest, Simon Kjær er ikke en dårlig fodboldspiller? I´m sorry, men det er han bare ikke, og jeg er den første til at kritisere danske spillere. Manden er 30 år gammel, anfører på et landshold der ikke har tabt i hvad, næsten 30 kampe i streg og er på hold-kortet hver evig eneste gang. Han holder spillere som AC, Zanka, Joachim Andersen (dyreste dansker nogensinde) bag sig, og det må der trods alt være en grund til.

2. Han spiller ikke i Atalanta, da han slet ikke passer ind i det system. De spiller med en 3-backs-kæde og han er ikke ligefrem den mest elegante og bold-spillende midterfosvar der er, det vil jeg give jer ret i. I Milan har vi allerede vores halv-elegante capitano i form af Romagnoli og har brug for en skraldemand med erfaring ala Kjær.

3. Hvor mange af jer kender egentligt til Milans nuværende hold? Jeg er ret skeptisk og kunne forestille mig at 9/10 i denne tråd, hygger sig med deres Premier League bold og får en god-griner af at kigge på LiveScore og se hvor Milan ligger i tabellen. Well, sidste sæson var Milan det yngste hold af alle hold i top-5 ligaer. Vi choker altid til sidst pga. koncentrationsvigt, manglende erfaring m.m. Derfor giver Zlatan handlen også SÅ meget mening.

4. Han bliver lejet i 6 måneder med en købs option på 2.5 (2.5!!!) milioner euro. Sorry, men det er seriøst en god pris for en 30-årig landsholdanfører.

Ellers, så vil jeg gerne høre hvorfor i synes det er sådan en fallit-erklæring at hente Simon Kjær? Der er ingen der påstår han skal være den nye stjerne eller noget som helst i den dur.
Rossoneri - Form is temporary. Class is permanent
Jeg er helt enig med dig i, at Simon Kjær er en rigtig god signing. Han har tidligere vist sig værd i Italien, og har masser af erfaring og professionalisme!
Godt køb
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Annonce