Snak

Mere indhold efter annoncen

Officielt: Tengstedt på plads i Benfica

ons 11. jan 2023

Casper Tengstedt er på plads i Benfica. Det bekræfter den portugisiske klub på sin Twitter onsdag aften på sin Twitterkonto. 



Læs hele nyheden her
Tillykke til Tengstedt med en vild transfer og fedt for Horsens med nogle ekstra penge til at forstærke med i kampen om overlevelse.
Inter fan siden Adriano.
Vildt hurtig udvikling for ham. Gad vide om det er Bahs success der har foranlediget at Benfica kigger så ivrigt mod skandinavien nu. Synes ikke jeg husker en tradition for skandinaviske spillere på den adresse.
Silkeborg IF - hvilket har dyrket en resigneret accept i mit væsen over mange elevator-år
Hvis han kommer til at få bare lidt spilletid, så må han da være foran Dolberg, Poulsen, Wind og Cornelius til Landsholdet
Funkeeh

Han skal vel også score mål før det kommer til at ske.
Wind, Cornelius og Dolberg må kigge lidt nervøst på udviklingen. Især de to første får nok svært ved at holde Tengstedt og Højlund bag sig. Wind er trods alt stadig rimelig ung!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bruger 14:

Hvorfor..? De andre nævnte scorer jo i forvejen ikke særlig meget.
Ved sku ikke helt hvad jeg skal tro om den handel..

For han var da kun en OK spiller i superligaen, tager så et skridt ned og tager til norge og smadre den liga og nu i benfica.

Er det et svagheds tegn fra benfica med købet af Bah nu tengsted eller er de bare så gode at de skal til så stor en klub.
Det er snart 4 skandinaver i Benfica slotved. Og jeg kan ikke se at de har blitt dårligere med de to første ankomst. Heller bedre, de topper klart i Portugal og vant sin CL gruppe foran PSG.
Nettopp Bah og Aursnes spill har nok overbevist dem om at det skandinaviske markedet er verdt å gå etter i flere vindu.

Stort tillykke Tengstedt!
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
At sammenligne Bah her er lidt off. Han har trods alt gjort det sublimt i Benfica.

Hov, Viking var først.
Hut-li-hut@ tror også de kigger lidt nervøst, men hvorfor de to første især?. Wind er et mere sikkert kort både nu og til fremtiden. Dolberg har ikke haft succes i årevis efterhånden pga det ene og det andet, udover em i 21. Desuden er han generelt alt for ustabil og mangler personlighed, karisma, attitude og temperement/fandenivoldskhed. Han har nok umiddelbart det højeste topniveau, men det ser man alt for sjældent. Det er sidste chance i hoffenheim nu. Wind har bevist sig i Bundesligaen allerede og er 2-3 år yngre ja. Også til hans fordel. Han spiller også generelt bedre på landsholdet og har bedre relationer med medspillerne. Og nej er ikke FCK fan.
Annonce