Snak

Mere indhold efter annoncen
Som barcafan er jeg harm, det er klamt -på niveau med den lukkede superliga som Barcas og RM’s 2 klamme præsidenter, plæderede længe for sammen med nogen korrupte italienske fodboldbosser - heldigvis stod Bayern og Dortmund hurtigt af det tog og engelske klubber fulgte efter, men det her tiltag tror jeg er kommet for at blive - mit gæt er den næste kamp involvere RM. Dernæst Juventus eller Milan.
Jeg var glad for Barca ikke var involveret i sommerens korrupte VM afholdt af fifa - men det er de desværre nok næste gang - med præsidenter som Larporta, skal man ikke forvente andet🤑🤮
Det er synd for fans af Villarreal. Forestil dig at være sæsonkortholder, og se frem mod en af de helt store kampe hjemme i kedlen, og så bliver den flyttet til USA. Det er utilgiveligt. Det burde ikke være lovligt, og fans af Villarreal og Barca burde lave en form for boykot. Enten stemningsboykot eller fuld boykot for at rette fokus på dette hensynsløse cirkus i jagten på flere penge.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Ærgerligt for La Liga som produkt, helt sikkert, men synd for Villarreal som klub? Not so much.


Tror også det er de færreste der har ondt af klubben - men for klubbens fans synes jeg det er tæt på at pisse den op og ned af ryggen.
Som Real Madrid—fan synes jeg, at det er konkurrenceforvridende, at Barcelona erstatter en svær udebanekamp med noget, der nok kommer til at minde om en hjemmekamp.

Som fodboldfan føler jeg med Villarreals tilhængere, der mister en af de to største kampe i sæsonen. Man må håbe, at Villarreal ikke står og mangler et point i slutningen af sæsonen for at kvalificere sig til europæisk fodbold, hvis de taber kampen.
Som barcafan herhjemme er det jo let nok at være på den høje hest med “boykot” men hvis du har fået dit sæsonkort i gave eller knoklet hårdt som opvasker for at sparre sammen til et sæsonkort - så undlader du nok ikke at se Barca-Villareal fordi din ledelse er korrupt og Suck - det er der jo mange ledelser der er - både i danske klubber, og store danske firmaer og banker ikke mindst… dem boykotter vi jo heller ikke…
Korrupt er måske en sproglig stramning om danske firmaer og klubber- men de handler ofte ikke etisk eller ser mere på deres eget afkast end på klubben og især ikke særligt kærligt på deres medarbejdere - hvis ikke lige det er deres nøglemedarbekdere - spiller og direktører/topledelse for firmaer..
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Flænz: Bare vent - RM bliver de næste…
Håber jeg sgu ikke, Alex. Men du har nok ret.
Kan det undre nogle? Spansk fodbold er da til grin, nu er det så næste kontinent i rækken. Asien, Sydamerika og Antarktis står i kø.
Neste kamp i rekka ser ihvertfall ut til å bli Milan-Como, i Perth..
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
It’s not football. It’s La Liga.

Endnu et lavpunkt og falliterklæring for La Liga.

Det er jo direkte konkurrenceforvridende, at Barcelona skal spille en udekamp mindre, og tilmed for et “hjemmepublikum” i Miami, hvor 99% holder med Barcelona. Hvad den klub ikke går med til, for at redde økonomien. Skamfuldt af begge klubber og ligaen.
Annonce