Snak

Mere indhold efter annoncen

Olsen: Ingen har grund til at stoppe

man 14. okt 2013
Med muligheden for VM forpasset er tirsdagens kvalifikationskamp mod Malta sidste betydende landskamp for Danmark i næsten et år. Morten Olsen ser dog ingen grund til at de aldrende spillere takker af.

Læs hele nyheden her
Selvfølgelig skal Lars Jacobsen stoppe, men umiddelbart kan jeg så heller ikke se flere, der behøver at stoppe. Om en ny landstræner så fortsat stadig vil kigge efter Stokholm m.fl, er så en helt anden sag.
Morten Olsen skal bare fortsætte. Med det materiale han har haft til rådighed har han gjort det til mere end godkendt. Man kan sagtens hive episoder frem og bebrejde ham at have favoritspillere osv osv, men jeg er 100% sikker på at mange af de danske mediedarlings som sidder og kloger sig på TV ville have gjort det LANGT dårligere end Olsen.
Han er uden tivivl den mest grundige og taktisk dygtige træner man kan få i Danmark. Jeg er i øvrigt af den holdning at en landstræner skal komme fra samme land som han træner. Hvorfor skal der være andre regler for trænere og spillere?

Nå, men Olsen får klart min stemme. Selvom jeg ikke altid er 100% enig med ham, så er han i mine øjne den bedste vi har til rådighed.
Landsholdet har da om noget storskuffet i VM kvalifikationen. At man ikke kan formå at slå Armenien og Bulgarien som begge har langt dårligere landshold end det danske er direkte elendigt. Ny træner og fornyelse af landsholdet og spilsystemet.
- Real Madrid
Jeg tror virkelig folk overvurderer de danske spillere. Reelt set har vi vel kun 3-4 rigtigt dygtige spillere:

Agger, Eriksen, Bendtner og tildels Krohn-Dehli. Resten må siges at høre til i den bløde mellemvare rundt omkring.

Andersen, Bjelland, Boilesen, Jacobsen, Zimling, Kvist og Braithwaite er jo ikke ligefrem folk der, på nuværende tidspunkt, indgyder ærefrygt hos nogen landshold.
Haderslev FK - 1992 HFK Sønderjylland - 2000 SønderjyskE - 2004
Bare et forslag til odds i morgen ;)..Litauen vs Bosnien (1x) kig på dommeren og i har svaret hvorfor :)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ingen ved med sikkerhed hvordan andre kunne have gjort det.
Synes mange har en tendens til at sige, MO er ikke god, men det bedste vi har. I mine øjne finder man i hvert fald ikke ud af det hvis man ikke skifter, og man udvikler heller ikke en ny træner.
Der var nok ikke mange der havde troet at Guardiola skulle slå igennem i den grad han gjorde, men han fik tilliden og overraskede.

Jeg mener på ingen måde Morten Olsen har præsteret. Han har siden 2004 ikke leveret stabile eller godkendte resultater.
Laudrup forlod holdet i 2002 og så havde MO lige EM 2004 uden som gik okay, på trods af vi blev slået ud af et middelmådigt Tjekkisk hold, hvor vi på ingen måder leverede varen.

2006 og 2008 kom vi ikke med til, og 2010 var på et hængende hår. VM 2010 kiksede de danske tropper fælt ved at tabe til Japan.

I 2012 kan de fleste nok huske som en rimelig slutrunde, da man i en meget stærk pulje næsten kom videre. Men HUSK, næsten kan man ikke bruge til noget.

2002:videre - Godt
2004:videre - Acceptabelt, men kunne være bedre
2006:Ikke videre
2008:Ikke videre
2010:Videre - Ikke acceptabelt, slået ud af Japan
2012:Videre - Acceptabelt, kunne have overrasket.
2014:Ikke videre

Ud af 7 slutrunder har han fået os med 4 gange. I mine øjne er kun 3 af de 4 slutrunder acceptable og kun 1 overraskelse i 2002.

NY TRÆNER!!!

Nogen vil så sige at han ikke havde spillerne: til dem vil jeg sige, kig blandt andet på det hold vi havde i 2004 og hvad Tjekkiet havde
http://www.haslund.info/…lut/tje.asp
http://www.haslund.info/…lut/dan.asp

eller tjek Ukraine og Tyrkiet i 2006
Tjek Nordirland og Sverige i 2008, som vi ikke vandt over.
http://www.uefa.com/uefa…/index.html
http://www.uefa.com/uefa…/index.html
Japan i 2010.

Alle hold vi kan slå med den rigtige træner.
Jeg siger jo bare min mening
Bare et forslag til odds i morgen ;)..Litauen vs Bosnien (1x) kig på dommeren og i har svaret hvorfor :)


Den må du hellere uddybe?
Forza Napoli Sempre!
@Jeller

Uanset hvilken træner man har, vil man kunne tabe til dårligere hold.

Dommeren i Litauen-Bosnien er tysker og hedder Felix Zweyer. Hvad problemet præcis er med det, kan jeg ikke se umiddelbart.
Det kan være han har græske rødder.
Forza Napoli Sempre!
Hundrede procent enig med jeller

Og det er stadigvæk noget vås, at vi ikke har eller har haft spillermaterialet.
I forhold til hvem og hvad?
Tyskland, Italien, Spanien, Argentina, Brasilien osv osv vil jo alle dage, og uanset hvor godt vi stiller op, være bedre på papiret. En gang imellem vil vi overraske, og slå sådan en modstander, men det vil ikke være tit og ikke noget nogen forventer.
Til gengæld må vi alle dage, kunne bide skeer med Bulgarien, Tjekkiet, Armenien, Sverige, Norge, Finland, Island, Skotland, Polen, Østrig, Schweiz osv osv.

Vores landshold er ikke en blød mellemvare, men altså et landshold med langt flere spillere fra de store udenlandske ligaer, end nogensinde set før. Og det i tillæg en række unge spillere fra de største europæiske klubber, som har gode muligheder for at slå igennem, på højeste plan.

Olsen er dygtig, ingen tvivl, en god fagmand. Men nye øjne på tingene ønskes kraftigt, og nye ideer, og dermed også en eller flere nye mennesker.
Annonce