Snak

Mere indhold efter annoncen
"Det er kun en dårlig håndværker der kritiserer værktøjet"
Gamelt dansk ordsprog.
HB Køge. Ikke så meget fikumdik.
jeg forstår ikke baggrunden for at introducere en tilsyneladende ny og anderledes bold til et vm - er netop et vm ikke alt alt for vigtigt til at skulle eksperimentere og jeopardize resultater til..??
gik i seng efter første halvleg
Håber meget at der er nogen der får forklaret MO at hvis der står 1-0 på måltavlen når kampen fløjtes af, så ender den faktisk 1-0, OGSÅ selvom man står som et børnehavebarn og stamper i græsset og råber ”det VAR en 0-0 kamp”. Helst inden gruppespillet starter. Tak.
Husk at lyset for enden af tunnelen kan være et modkørende tog!
Kampens resultat er da så fuldstændig ligegyldigt ! Tunge ben og frygten for at blive skadet osv osv bevirkede at indsatsen blev noget bleg. Når vi stiller op imod holland bliver det noget helt andet - og vi bliver forstærket m et par profiler.. Det vigtigste i dag var, at Morten, sproggeniet, barslede med et nyt ord til det danske sprog : TEMPORISERE !!!! --- Genialt, og ingen er mere eller mindre i tvivl om betydningen.
Kom nu da for h.........
"Det er kun en dårlig håndværker der kritiserer værktøjet"
Gamelt dansk ordsprog.

Er det derfor at alle håndværkere landet over køber ALT deres grej på udsalg i Aldi, eller hvordan?

Eller følte du bare trang til at høre egen stemme, uagtet at du (som altid, fristes jeg til at sige) manglede noget, der bare tilnærmelsesvis var værd at lukke ud?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
jeg forstår ikke baggrunden for at introducere en tilsyneladende ny og anderledes bold til et vm - er netop et vm ikke alt alt for vigtigt til at skulle eksperimentere og jeopardize resultater til..??

Det er mere PR i det for Adidas på denne måde. Derudover er situationen rimeligt ens for alle og bolden skulle jo være rimeligt grundigt kvalitetstestet. Det er så spørgsmålet, om 2-3 uger er nok til at vende sig til en ny bold, når man har spillet en hel sæson med en tungere og mere stabil udgave.

Håber meget at der er nogen der får forklaret MO at hvis der står 1-0 på måltavlen når kampen fløjtes af, så ender den faktisk 1-0, OGSÅ selvom man står som et børnehavebarn og stamper i græsset og råber ”det VAR en 0-0 kamp”. Helst inden gruppespillet starter. Tak.

Det er godt du blæser bobler bobler dagen lang, for læseforståelse er du satme ikke god til. Når MO snakker om en 0-0 kamp, så mener han selvfølgelig at det var en kamp, der typisk ender 0-0 fordi ingen af siderne kommer frem til noget. Okay, Aussierne scorede så et mål på en tilfældig situation men ellers havde de jo heller ikke noget at byde ind med.

Og prøv så lige at overveje, hvad der er relevant ved en testkamp op til et VM? Er det resultatet eller er det spillet? Hvad tror du så MO kommenterer på?
black spider: "Det er mere PR i det for Adidas på denne måde. Derudover er situationen rimeligt ens for alle og bolden skulle jo være rimeligt grundigt kvalitetstestet. Det er så spørgsmålet, om 2-3 uger er nok til at vende sig til en ny bold, når man har spillet en hel sæson med en tungere og mere stabil udgave"

jeg var lige inde på fifa´s egen side og læste hvad de skrev om jabulani, den nye bold:

"According to the rigorous FIFA specification range for footballs, we have created a ball that is small and heavy allowing for maximum accuracy, perfect grip and exceptionally stable flight," said Thomas Van Schaik, the adidas Head of Global Public Relations.

A number of the world’s best players have echoed Thomas’s sentiment. Frank Lampard remarked: “It´s a very strong ball, true to hit.” While on the receiving end of one of Lampard’s strikes goalkeeper Petr Cech said “You can feel the energy coming towards you, like a shot
.”

http://www.fifa.com/worl…/index.html

ud fra disse (marketing)linjer synes jeg godt man kan konkludere, at der er tale om en mindre revolution inden for boldens udvikling, og at man i den sammenhæng, måske burde have sørget for - uanset sponsoraftaler - at alle relevante landshold fik denne lille sag at øve sig på i noget længere tid, inden man skulle til vm. det virker en smule uprofessionelt, at bolden ikke for længst er blevet introduceret til alle landshold inden test-kampene.



gik i seng efter første halvleg
Er jeg den eneste der tænker at denne bold der flyver underligt, laver mystiske ting i luften osv kan være Drømmedahls kald?

Som vi alle har lært i skolen --> Minus og minus gir plus!
Ian Wright > Thierry Henry



Bliver et godt VM...facepalm
Bolden har været på markedet i nogle måneder, så alle hold burde have haft rig mulighed for at øve sig med den, det burde ikke komme bag på nogen. Husker et indslag i tv op til udekampen imod Sverige hvor landsholdet trænede med Umbro bolde for at vænne sig til dem, da de har et andet "flyvemønster" end Select.
Ved ikke helt om det er applaus eller puhaaa til Adidas.
De har i de sidste mange slutrunder tilstræbt at lave en bold som er mere levende og nemmere at lave tricks med. Og så er der jo også salgsvinklen, der er mange som samler på fodbolde så de er vel pressede til at komme med noget nyt så de kan tjene nogle penge.
Mange efterlyser Select fordi den er tungere og mere langsom på banen. Jeg siger vi har allerde Select på banen, han hedder Jon Dahl. Måske Morten O skulle pointere det lidt mere i stedet for bolden?
Annonce