Snak

Mere indhold efter annoncen
Men umiddelbart bliver det satme svært at være forsvarsspiller, hvis du ikke alene har ansvaret for at du ikke rammer en modstander, men at du også har ansvaret for at modstanderen ikke rammer dig, fordi du skal sørge for ikke at være der hvor angriberen har tænkt sig at sætte deres fod. Det er en hovedløs oversatset takling af forsvarsspilleren, men jeg forstår umiddelbart ikke hvordan det nogensinde kan blive forsvarsspilleren der bærer ansvaret for, at Mbappe træder direkte ned på ham. Det er helt sikkert tilfældigt at han træder på ham, men Mbappe bærer må da umiddelbart selv have ansvaret for, hvor og hvad han sætter sit fod på. Alt anden giver for mig simpelthen ikke mening.


Jeg er lodret uenig. Det er da angriberen der får utrolig svære betingelser, hvis forsvarsspilleren kan flyve ind foran dig i en glidende tackling, ikke ramme bolden, også du som angriber skal nå og reagere og hoppe over forsvarsspillerens ben, for ikke at du har lavet en fejl. Alle dage forsvarsspilleren der oversatser i en glidende tackling og de rammer hinanden inde i feltet = straffe. Mbappé rammer ham jo kun, fordi han flyver med benene ind foran ham.
Klart straffe😉
Så hvis en spiller X springer efter en bold, og spiller Y vælger at lægge sig under, så spiller X ikke kan undgå at træde på Y når han lander, skal X have rødt for stempling? Altså jeg kan da sagtens se Mbappes fod rammer ham først men hvordan skal han undgå det når forsvarsspilleren kommer glidende som han gør?
Forstår slet ikke diskussionen, selvfølgelig er der da straffespark? Jeg fatter ikke hvordan man overhoved kan være uenig.

Forsvarsspil 101: Lad være med at gå ned i glidende tacklinger i feltet hvis du ikke er sikker på at ramme bolden.
Sgu da ikke Mbappes ansvar at undgå en eller anden forsvarsspiller der springer rundt.
Hvis Mbappe træder ned på forsvarsspilleren ankel først (hvilket det unægtelig ligner at han gør), så er der vel klart frispark til Osasuna først, og derfor ikke straffespark, uanset om han får fejet benet væk efter?

Det kommer vel an på om det er med fuld overlæg, men i situationen her kommer spilleren glidende og Mbappe ser jo slet ikke på ham før han laver den sidste dribling hvor han så rammer ham.
Med den logik skal forsvarspillerne jo bare begynde at kaste sig vilkårligt foran angriberne og håbe de selv bliver ramt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sgu da ikke Mbappes ansvar at undgå en eller anden forsvarsspiller der springer rundt.


Nu står han jo altså med venstre fod i jorden inden han lavet et lille hop og der er kontakt mellem de to spillere. Så j, Mbappé har selvfølgelig et ansvar for hvor han planter sine fødder.
Nu står han jo altså med venstre fod i jorden inden han lavet et lille hop og der er kontakt mellem de to spillere. Så j, Mbappé har selvfølgelig et ansvar for hvor han planter sine fødder.

Det er så dumt man overhovedet skal forsvare det.
Helt seriøst, hvor mener du Mbappe burde have plantet sine fødder når spilleren kommer glidende som han gør? Mener du virkelig Mbappe i sit lille hop kan nå at spekulere og planlægge hvordan han skal lande på en spiller der kommer flyvende. Enten er du virkelig blændet af dit had, eller også har du aldrig spillet fodbold i dit liv.
Nu står han jo altså med venstre fod i jorden inden han lavet et lille hop og der er kontakt mellem de to spillere. Så j, Mbappé har selvfølgelig et ansvar for hvor han planter sine fødder.

Nej nej nej hvor er det dumt det der! Os som har spillet fodbold (uanset niveau) ved bedre. Os som har set fodbold, ja blot dem der har set få fodboldkampe, ved bedre. Det er fandeme vanvittigt at nogen forsøger at ændre på virkeligheden og finde ikke eksisterende fejl, og så endda blive ved
Jeg synes den kan gå begge veje. Mbappe træder da helt sikkert ned på Osasuna spilleren først. Men Osasuna spilleren rammer også Mbappe på benet. Han falder meget let og tænker sagtens han kunne have holdt sig oprejst. Men sådan gør angribere ikke mere nu til dags. Mærker man en kontakt, lige meget hvor lidt, så falder man, som var man blevet skudt. Og så lige off topic og af ren nysgerrighed. Men spiller Madrid stadig med logoet for VM for klubhold på deres trøjer? Hvis ja, hvorfor? De vandt jo ikke.
Klart straffespark. Det er den glidende spiller, der har ansvaret for, at der ikke sker en kontakt.
Annonce