Hvis man som 32 årig hævder, at have fuld forståelse for og hukommelse af eks rivaldo anno 1999, da man var 6 år gammel, så vil jeg gerne have svaret på livets store spørgsmål: hvordan var turen hen til ægget..?
Dembele er super på et psg hold. Måske endda glimrende. Men Yamal er til enhver tid bedre. Og dembele er ikke den spiller, der vender en kamp. Det er han bare ikke.
Det var nedved. Det var rivaldo (i øvrigt en voldsomt undervurderet spiller, fordi han vitterligt stod i skyggen af Fænomenet - og spillede på hold med absurd stærke spillere, hvor - særligt os danskere - husker hvordan han vendte vm98 til et “pis os” øjeblik.
Cannavaro shinede på en af tidens bedste forsvarsspillere. Ja, tidens. Ham og nesta var the shit. Det var uhyggelig godt. Det var en defensiv vm sejr, og cannavaro var ham, der styrede det. Det husker man, hvis man så det vm.
Og figo. Dem, der ikke har oplevet ham, har virkelig misset en spiller af sindssyg format. At han intet vandt med Portugal er næsten kriminelt.
Dér er dembele bare ikke. Ingen har været det på den måde i år og til dels sidste år. Det har været “meh”-vindere og det er også fint nok.
Kunne man vælge frit mellem alle tiders ballon vindere, ville ingen vælge dembele før mindst 10 andre. Sådan er det bare. Han ville end ikke nå bænken.
Spot on - Dembélé er selvfølgelig den rigtige vinder for sæsonen 24/25 men ikke en spiller der umiddelbart bliver husket for noget særligt og ret beset får han hæderen fordi han var den mest fremtrædende på et af Europas to bedste hold den forgangne sæson ligeså vel som Yamal havde fået hæderen havde Barca vundet CL istedet for PSG.
Deraf påstanden om at det er et tyndt felt uagtet at der ekstrem mange gode spillere og det generelle niveau er vel en del højere end for en 10-15 år siden.
Derudover synes jeg også det virker til fodbolden ikke er ligeså romantisk som for bare et årti siden men det har nok også noget at gøre med at man har oplevet både Messi/Cristiano æraen samt en periode inden dette hvor der var en del mere magi omkring enkelte spillere mens det nu til dags, føler jeg, er mere mekaniseret og indøvet og det hele er lidt mere upersonligt.
For mig personligt kommer både Rodris og Demélés balon d´Ors mere til at fremstå som hæder i et par sæsoner hvor der ikke var nogen der for alvor skilte sig ud som værende langt bedre end andre og sådan har jeg det egentligt også med Cannavaro og Messi i hans VM sæson.
Hvis jeg kigger på de andre vindere fra 97 og fremefter husker dem alle som værende outstanding og de leverede noget spetakulært i de sæsoner de vandt