Snak

Mere indhold efter annoncen
Det ved vi intet om, men faktum er, at BIF-tosser tog hele vejen til Dortmund for at slås med FCKs tilhængere - ved en kamp, som de absolut ingen aktie havde i.


Skulle Brøndby have spillet i Hamborg, havde det været nøjagtigt det samme. Hvis du tror andet, så er du enten totalt uvidende eller naiv.
Især fordi FCKs venskab med Hamborg er langt større end Brøndbys med Dortmund.
FCK’s venskab er ældre og er ikke kun blandt de mest hardcore fans. Det er også blandt helt almindelige fans. Modsat det ikke er i Brøndby.
Hahah, sådanne nyheder her skuffer aldrig. Meget fascinerende. FCK-fans og arrangørerne fuldstændig uden ansvar - alt sammen Brøndby, der ødelægger det!

Og BIF-fans og arrangørerne havde været fuldstændig uden ansvar, hvis det var en BIF-Dortmund-kamp, og så havde det alt sammen været FCK, der havde ødelagt det!

Det kunne jo være, at de faktisk - ja undskyld det kontroversielle statement - men DELER ansvaret?

FCK-HSV er en højrisiko kamp på nøjagtig lige fod med BIF-Dortmund. Hvornår fatter begge fangrupperinger, at de har lige lidt hjerneceller?
Problemet opstår vel primært fordi Brøndbys tilhængere møder op i Dortmund, i forbindelse med et Champions League opgør, og overfalder alt og alle, der har med FC København at gøre.
I fodboldtermer kan man kalde det anden halvleg.
@JegEr(Ikke)Ekspert
Jeg tror nu, at de fleste herinde bare gerne så, at man kunne spille mod hvem man nu engang vil uden problemer, om det så er BvB-BIF eller HSV-FCK. Der er også folk der skriver, at de havde tænkt præcist det samme hvis det havde været den omvendte situation, en holdning jeg kun kan tilslutte mig. Lige i denne situation er det Dortmund og BIF-fans der udgør faren, så det er spøjst nok dem det handler mest om.

At du så formår at insinuere at både FCK og Brøndby-fans mangler hjerneceller, det må stå for egen regning, jeg tænker dog ikke du bliver super populær på den holdning lige i denne tråd.
Hafniae sigillum leonis est
Er jeg fakrisk ik så sikker på. Igen, er det kun (med min viden) bif der har taget til udlandet for at slå på andre fans ifbm en kamp. Det kun bif hvor pokalfinalen er blevet rykket af sikkerhedsmæssige årsager. Så ville ikke være så sikker som du udgiver dig for st være


Der har været masser af ballade med FCK’s venner, hvad enten de er fra Hamborg eller dengang de var venner med Helsingborg.
Hvorfor tror du politiet flere gang har sendt busser med Hamborg fans retur til Hamborg før derby kampe? Næppe pga manglende pas. Og jo Hamborg har været med fck på udebane i Europa også, for at slås mod andre klubbers fans.

Skulle Brøndby have spillet i Hamborg, fra der taget langt flere fck fans derned, end der var Brøndby fans i Dortmund. Deres venskab er langt større end det Brøndby har. Og givet vis også for at slå på Brøndby fans. Andet er totalt naivt at tro.

Finalen blev jo ikke kun rykket pga Brøndby. Men også fordi man ikke ville turde lad fck fans være alene på Brøndby stadion. Skulle de to hold have mødtes, var kampen jo blevet i Brøndby. Så jo det handlede også om FCK fans. (Som i øvrigt lavede hærværk for +100.000 til finalen i Herning)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Finalen blev jo ikke kun rykket pga Brøndby. Men også fordi man ikke ville turde lad fck fans være alene på Brøndby stadion.

Men hvorfor turde man ikke lade dem være alene på Hjalte Park (sammen med SIF-supportere)? På grund af BIF-fans.

Har der været pokalfinaler i Parken, hvor FCK ikke har spillet, hvor der har været problemer med FCK-fans? Nej.
Fast inventar på Sektion 12. Loyal støtte af Spurs siden 1981.
@Mnielsen
Er det noget du ved?
Så vidt jeg husker var den officielle udmeldelse at det var fordi de “ikke kunne garantere sikkerheden for fans”. Mindes ikke at have hørt om potentielt hærværk som værende en faktor. Jeg vil gerne se beviser.

Der plejer ikke umiddelbart at være nogle problemer med at lade FCK-fans “være alene” mod Silkeborg, og der var da heller ingen deciderede skandalesager ifbm finalen.
Hafniae sigillum leonis est
Det kunne egentlig være interessant at vide, hvor mange af jer her i tråden, der - hvis I lige bruger 3 minutter med lukkede øjne - kan erkende at I selv er en helt central del af problemet. Min holdning, efter at have læst denne og mange andre tilsvarende tråde, er at det er pænt mange af jer.

Men selverkendelsen mangler totalt.

Og derfor må der nogen til, der kan tage et voksent ansvar i børnehaven.
@steen27
Mig, almen fredelig universitetsstuderende fodboldfan, er en central del af det problem at nogle enkelte idioter godt kan lide at få afløb for deres dårlige barndom, steroide-impotens og hvad ved jeg ved at slå løs på andre holds fans?
Fair nok. Du er skyld i krigen i Ukraine. Jeg behøver tydeligvis ikke belæg for noget som helst i denne tråd.
Hafniae sigillum leonis est
Det kunne egentlig være interessant at vide, hvor mange af jer her i tråden, der - hvis I lige bruger 3 minutter med lukkede øjne - kan erkende at I selv er en helt central del af problemet.

Hvorfor mener du, at vi er en central del af problemet?
Oprigtigt spørgsmål.
Fast inventar på Sektion 12. Loyal støtte af Spurs siden 1981.
Annonce