Snak

Mere indhold efter annoncen

Overblik: Messi får rekordhøj løn i MLS

ons 18. okt 2023

Lionel Messi har slået MLS-rekord som den bedst betalte i ligaen nogensinde. 



Læs hele nyheden her
Det er spillerforeningen i MLS, har offentliggjort lønningerne, ikke MLS.
Det er da ikke så galt. Altså jo det er flere penge end jeg kan/gider tælle til, men det er også Messi vi snakker om. Han har garanteret allerede tjent pengene hjem på omtale, trøjesalg og billetsalg.
🐎💙🐎 I know what you did last decade against Hobro
Derudover betaler Apple jo også Messi en hulens masse penge. Han er med til at booste værdien af deres dyrt indkøbte rettigheder til MLS, og til gengæld overbetaler de ham for at lave et par (mindst) dokumentarserier om hans karriere og starten i USA.
Han kommer ikke til at gå sulten i seng :-)
Stadigvæk intet i forhold til det han blev tilludt i ørken landet. De tilbød ham 2 x ronaldos løn om året, men det fristede tydeligvis ik. At der er andre spillere i den liga som tjener en grundløn tæt på messi, er en skændsel i sig selv. Messi generer over 1000 x så meget som de andre i indtægter
Han kommer ikke til at sulte, men han skal spille til 2045 for at komme op på det samme som han kunne have tjent på et år i den saudiske liga.

Og han blev tilbudt en 3 årig kontrakt der.

Men altså MSL lønningerne er generelt ikke så forbandet forskellige fra Suppeløningerne så det giver nok nærmere mening at måle Messis løn op mod det.

Og her får han altså mere end 10 gange så meget som den høst betalte suppespiller.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Ja han kunne tjene 20x (2xronaldos 1.5mia) hvad han tjener nu i s.a. Han har integritet. Han vælger fodbold. Han har ikke tjent sådan siden han var 20 år. Barca har virkelig vist dårligt lederskab i Messi sagen. At lade ham gå og ikke hente ham tilbage. 140 mio om året kan Barca uden problemer. De har mistet verdens bedste spiller i 4-5 år.
Juventusworldcup: du er med på at Messi er ambassadør for Saudi Arabien, eller det er du vel ikke når du skriver som du gør?
Så han får altså også en bid af kagen nede fra Saudi. Bare lige inden du sætter ham op på en pedistal. Og så går han heller ikke ligefrem og sulter i Miami, men han får ikke samme løn som Ronaldo, det har du så til gengæld helt ret i.
Annonce