Snak

Mere indhold efter annoncen

Overblik: Ny struktur i SL og divisionerne

tors 11. jul 2019

2019/20 bliver en overgangssæson i Superligaen og divisionerne med masser af nedrykkere. Få overblikket her. 



Læs hele nyheden her
You'll Never Walk Alone
Eller også kunne man køre med 16 hold i Superligaen - og gerne også i 1. division. Synes at det fungerer udmærket i Sverige og Norge. Og vi er ikke niveauer over dem.
TALU12

100% enig med dig.

Forstår dog ikke helt tre nedrykkere fra 1div, og kun en oprykker dertil.
Skal den ned på 10 hold eller hvad?! Dansk fodbold sejler.
1. Klaus Lykke 2. René Henriksen 3. Jan Bjur
Der er også tre nedrykkere fra SL

Hvad er det der sejler i dine øjne? I mine optik er det 2. div. Den struktur er uretfærdig. Hellere 12 hold og slutspil som i SL og så en 3. div også med 12 hold.

God ændring, niveauet har ikke været til 14 hold i SL.
Ærgerligt Superligaen bliver et lukket selskab. Der mange klubber i første og anden division der ku´ være spændende at se i den bedste række.
16 hold ville være fedt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ AaBager

Synes egentlig ikke der er den store niveau forskel på Superligaen fra midten og ned og 1 Division.
Jeg havde også gerne set en turnering med 16 hold og 30 runder hvor alle møder hinanden to gange (hhv. ude og hjemme). 12 hold og to slutspil med 6 i hver er dog bedre end det nuværende Jørgen Clevin-format.

Når jeg læser artiklen og checker datoplanen for foråret 2020 indebær dette at de to første nedrykkere fra Superligaen (nr. 4 i de to nedrykningspuljer) allerede går på sommerferie den 3. maj næste år -altså næsten en måned før Superligaen og 1. division afsluttes.
12 hold er dødssygt, samme hold hver uge, hver sæson. Gab. Meget hellere 16 hold end 12.
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
AaBager: jeg mener bare det er uskønt med de her strukturændringer fra år til år. Der har været voldsomt mange ændringer på 3-4 år. Og det er kun blevet værre end det var før ændringerne.

Det er jo decideret latterligt med én oprykker fra 2.div, og hele slutspils konceptet STINKER.

:)
1. Klaus Lykke 2. René Henriksen 3. Jan Bjur
Jeg synes det er heldigt at dansk fodbold ikke skal ødelægges af sådanne mennesker som jer der ønsker 16 hold eller mere.. I ser formodentligt slet ikke SL hver eneste uge, men sidder blot og romantiserer en idé der vil gøre ligaens niveau endnu lavere end den blev med 14 hold. Det er fuldstændigt rigtigt observeret at de nederste 4 hold i SL ikke er bedre end toppen af 1. Division, desværre er det ikke fordi 1. Division er blevet bedre, men den naturlige udvanding der kom med 2 ekstra hold i SL da men gik fra 12 til 14.. Nu får vi så endeligt nogle bedre kampe igen og blot 2 hold hvert år med 1. Divisionsniveau en klar forbedring!! Og ja, det går da super i Norge og Sverige, endnu engang skår pladderromantikken til, jeg ønsker ikke at så danske hold rasle ned af Europaranglisterne pga elendigt niveau i den hjemlige liga, da slet ikke når vi har 3 hold der ønsker at spille europæisk og endda er gearet til det (at de 2 så ikke formår at slå igennem er så en anden snak).. Så fri os nu for det de fleste af os så var indelysende og en kæmpe fejl da man gik fra 12 til 14 og kom med et enkelt fornuftigt argument for hvorfor vi skulle ødelægge dansk fodbold i stedet for at bruge pladderretorik.. Det gavner ikke talenterne at spille på et lorteniveau, det gavner ikke klubberne at få ødelagt deres økonomi og det gavner ikke tilskuerinteressen at servere lortespil på lortestadions med 1.000 tilskuere på lægterne, 12 hold var det eneste fornuftige skridt at tage!
Annonce