Snak

Mere indhold efter annoncen
Kæmpe tak Paddy. Du er den største legende i AGF ikke mindst på grund af dit væsen udenfor banen og som anfører for klubben gennem mange år.
Jeg kan ikke huske nogen anfører i en Superligaklub der har håndtere pressen bedre end Paddy.
MEN han er ikke god nok til at spille i Superligaen i næste sæson heller ikke for oprykker. Derfor håber jeg det bliver et udenlandsk eventyr han slutter karrieren med
Fantastisk at du sluttede med at hæve mesterskabspokalen. Det kan være skrevet bedre
Han forsætter åbenbart karrieren.
Hvor mon ?
Han spillede tidligt i hans karriere 5 sæsoner i Lyngby, men tror nu næppe Han kommer tilbage til os 😉
Skal han så også til FCK?
Roberto Baggio - Il divin codino F.C. København siden 1992
Det er ligemeget hvem han kommer til at spille sine sidste 1-2 år for, så vil han altid være en klublegende 🤍
Tak er et fattigt ord i denne sammenhæng, men alligevel: TAK, Paddy!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis vi ikke lige havde forlænget med Isak, som er samme type spiller, som Mortensen, men 10 år yngre, så kunne det give fin mening med Mortensen tilbage i Lyngby. Men vi er faktisk rimelig godt polstret på angriber positionerne i øjeblikket, så jeg ser ikke, at det er der, Lyngby går ud og bruger penge nu. Vi har Bøndergaard, Thorvaldson, Gytkjær, Abubakari, og Steindorsson. Jeg tror, at man forsøger på at finde en løsning, så Abubakari kan komme videre denne sommer, men så har så stadig fire angribere, plut at man i nogle kampe spiller med Colyn eller endda Sandgrav liggende bag en enlig angriber. Det er ikke på den position, Lyngby skal styrke holdet. Det er på begge backer, at vi skal hente, og hvis både Storm og Piere stopper, så på midtstopper positionen. Vi skal også kigge på målmandsposten efter Snorres alvorlige skade og Ægidius noget tvivlsomme kampe i foråret.
Kæmpe legende, det er helt vildt hvor stor en del af AGFs nuværende succes han har. Egenhændigt bar han vores offensiv i nærmest samtlige år i klubben og han har haft en helt vanvittigt stor betydning udenfor banen.

Han har stort set aldrig misset en fodboldkamp eller et træningspas i hele perioden på trods af hans status som "gammel". Der SKAL simpelthen afholdes en eller anden kamp med ham på banen når der står 2027 i kalenderen og det nye stadion er færdigt. Enten som testkamp inden åbningen eller i sommeren efter. Han må sgu også gerne komme tilbage i en eller anden kapacitet når han har haft sit sidste eventyr på banen.
Meget enig. KÆMPE legende. Vi skylder ham SÅ meget. Fandme et røverkøb vi gjorde i sin tid. Fantastisk personlighed, kulturbærer i klubben og en super anfører. Mega stolt af at have haft ham som kaptajn på holdet. Største AGF spiller nogensinde ? Så fedt for ham og os, at han fik lov at løfte mesterskabspokalen!!! Mega fortjent. Jeg bøjer mig i støvet. Tænker vi har tilbudt ham et års forlængelse med en præstations bonus kontrakt eller lignende. Måske han får 2 år i Lyngby eller et mystisk udenlands eventyr. Han vil ALTID blive hyldet på stadion af mig fremover (også som modspiller). Tak for alt Paddy. KSDH
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Jeg ved næsten ikke, hvordan jeg skal beskrive hans betydning for klubben med ord.

Fantastisk ambassadør og lederfigur igennem så mange år.
Han kom, da holdet endnu ikke havde rejst sig fra middelmådighed, og fra start leverede han mål i hobetal, mental styrke og en sjældent set medmenneskelighed og ordentlighed i sport på topniveau.

Tak for alle oplevelserne, Paddy. Tak for at gøre mig stolt over ar være AGF-fan med din fremfærd. Tak for alle målene. Tak for at passe på alle dine holdkammerater og gøre dem bedre. Tak for din peptalk i pausen bagud 0-3 til BIF. Tak for din panenka mod Grabara i Parken. Tak for dit mål på Brøndby stadion, da vi kom i pokalfinalen. Tak for entydigt og loyalt at vise din kærlighed til klubben.
Du vil vitterligt aldrig blive glemt, og du har skrevet dig ind i historiebøgerne som en af de allerstørste nogensinde.

Levende klublegende er ikke for stort et ord.

Jeg håber med alt, jeg har, at du skal være angrebstræner hos os i fremtiden.
Al mulig held og lykke til kaptajnen!
Aarhusianer og glødende AGF-fan siden fødslen.
Glemmer aldrig Patrick Mortensen! Leveret igen og igen, loyal, smil på læben- de nogle store støvler der skal udfyldes.
Annonce