Snak

Mere indhold efter annoncen

Pedri føler sig snydt mod Osasuna: Klart straffespark

lør 28. sep 2024

Ifølge Pedri gik to afgørende domme imod Barcelona lørdag aften mod Osasuna. Der var frispark ved 2-0-scoringen, og Lamine Yamal blev snydt for et straffespark, siger han.



Læs hele nyheden her
Bold.dk hvad med at komme med hele udtalelsen fra pedri.

det andet mål osasuna scorer bliver pau tydeligt trådt på foden inden målet. hvilket var helt identisk med det mål som blev frataget barca mod rayo. det mod rayo, rørte kounde endda næsten ikke spilleren. det er så klokkeklart at dommerne i spanien bare er uduelige og ikke er egnede til at føre en rød tråd. bundhamrende korrupt at se på udefra. la liga er blevet en farce og en kæmpe joke med den standard.
Pedri har fuldstændig ret i de to nævnte situationer. Man kan dog omvendt anfægte, at Sergi ikke modtog direkte rødt kort i forbindelse med straffesparket. Fejlene ramte derfor ikke kun FC Barcelona, men det må indrømmes, at målet til 2-0 var langt mere afgørende end dommerens beslutning om ikke at uddele et rødt kort i den afsluttende fase.

Den spanske dommerstand er af en særdeles lav standard, hvilket i begyndelsen af denne sæson har manifesteret sig i uheldige afgørelser mod FC Barcelona i 9 ud af 10 tilfælde. Hvorvidt dette er en bevidst handling fra dommernes side for at distancere sig fra Negreira-sagen, kan det være nærliggende at spekulere på.
Jeg så kampen og der var ikke straffe, den var de lige gode om så helt fair. Ja han blev trådt på foden efter en reel takling, kan dømmes men skal ikke. Barca mødte ikke op og blev straffet hårdt at et velspillende Osasuna hold.
Der kan ikke herske tvivl om, at episoden i sin helhed fremstår som et åbenlyst frispark i henhold til gældende regulativer.

Ikke desto mindre synes den centrale indvending at basere sig på et opfatteligt paradoks mellem den pågældende hændelse og en tidligere beslutning, hvor et mål scoret af FC Barcelona blev annulleret under tilsvarende omstændigheder. Ved nærmere granskning af de to episoder forekommer det, at den i den aktuelle sag involverede forseelse må vurderes som væsentligt mere åbenlys og regelstridig i forhold til den hændelse, der dannede grundlag for annulleringen af FC Barcelonas mål. Dette giver anledning til en vis tvetydighed i vurderingen af regelanvendelsen, som kan pege på inkonsekvens i dommerpraksis, hvilket i sig selv åbner for en debat om arbitrale afgørelsers koherens og forudsigelighed i den professionelle fodboldsfære.
Helt enig

Det er sgu ret åbenlyst her i starten af sæsonen at Barca ikke får de samme kendelser som F.eks Madrid
Jeg tror helt klart dommerne gør alt for at hjælpe Real Madrid.
2006 Fc Barcelona, Messi er historiens bedste fodboldspiller. Ingen over ingen ved siden af alle under Messi
Sådan er det ofte i moderne fodbold, at de store klubber får flere kendelser med sig end de mindre. Det kan man så synes om, hvad man vil.
Har vi lige haft gang i synonymordbogen, @TebasElskerPEnge?
Annonce