ige præcis. Du kan vinde nok så mange mesterskaber uden nogensinde og vinde Champions league. Vi kan tage Arsenal som et eksempel. Der findes mange andre eksempler.
Ja, men man kan også vende den om. Hold som Villarreal vinder næppe La liga, men kom alligevel i semi´en i CL.
Et hold som Villarreal har dermed en større chance for at vinde CL end ligaen. Det samme kan man sige om Tottenham, som heller ikke har været i nærheden at et mesterskab i 100 år.
Et hold som Liverpool har haft nemmere ved at vinde CL de sidste 30 år end ligaen der hjemme. Chelsea vandt CL sidste år, men var ikke i nærheden af at vinde PL, er de så verdens bedste hold?
Det er klart det også kommer an på hvilket niveau den hjemmlige liga ligger på, det er klart! Men CL er i hvert fald blevet godt pustet op! det er lidt som om at det er det eneste der tæller, hvilket det ikke skal være.