Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja det er hårdere svar end vantligt fra Pep, og det kunne godt tyde på, at han mærker et vist pres. Men det er imo ikke arrogant, da det er et modsvar på en kritik, der ikke er speciel saglig. Helt fint svar, men det stikker ud, når det kommer fra Pep, som plejer at holde sig for god til den slags.


Spot on.

Dertil vil jeg så også nævne at Evra ikke engang kun taler City, som jeg husker det mener han at det er en generel ting at Guardiola skulle være imod at have ledere og stærke personligheder på sit hold hvilket gør det endnu mere hovedrystende og får en til at tænke over hvad folk som Lahm, Muller, Neuer, Schweinsteiger, Puyol, Xavi og mange, mange flere ledere må tænke, for slet ikke at nævne farverige personer som Alves, Vidal, Sterling osv.

Jesper hansen:

" Hvis forudsætningen er at vinde Champions League for at være en god træner vil der kun være 1 god træner hver sæson. Det lyder ikke rimeligt!"
Det er jo forudsætningen for succes for City og PSG, som har uendeligt med penge. Især City står nummer 1 i køen hver gang en af verdens bedste spillere søger nu klub. Den samme luksus har ingen andre klubber i verden pt. og derfor er deres kriterier for succes selvsagt et andet sted end Citys. Guardiola har skuffet i mere eller mindre alle sæsoner han har træner City, selvom han har det bedste materiale. Generelt er der mange trænere, som har vundet med færre midler end City. Det Klopp har præsteret med Liverpool er jo fx. På en helt anden hylde, end det Pep gør med Cort. At de to bliver sat op side om side på samme hylde er for mig uforståeligt.
Guardiola har skuffet i mere eller mindre alle sæsoner han har træner City

Jamen det har han da!! jesus christ.
Lionel: Igen, det kræver jo vi er enige om præmissen for at skuffe.. Synes du City har haft en succes sæson, hvis de vinder Premier League bare? Det er vel minimumsforventningen for at sæsonen ikke har været en decideret fiasko.. Fra at gå fra godkendt til succes, skal han ha´ ChL med.
hvis guardiola har skuffet i alle hans sæsoner i city, hvorfor er han så ikke blevet fyret?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Skuffet er måske nok en overdrivelse, men lad mig omformulere til at en sæson hvor City vinder PL men skuffer i ChL, aldrig kan blive mere end en ok/fin nok sæson. Rent trupmæssigt er de favoritter til at vinde ChL hvert år. Det er jo ikke en stor præstation at vinde PL med City, det tror jeg mange trænere ville kunne gøre.
Det eneste jeg forholder mig til er at du siger Guardiola har skuffet i alle hans sæsoner som City træner, at du selv kan se det er dumt skrevet er altid noget! hatten af for det.

Jeg har sagt hvad jeg har at sige om CL, i min bog er det hypet helt op til skyerne og tilbage igen. Ligaen vil altid være det vigtigeste for mig.
Nu kører tingene fuldstændig af sporet herinde.
Da klubben ansætte Pep Guardiola i 2016, var kravet ikke på noget tidspunkt, at City Skulle vinde Champions League.
SÅ STOP DET YNKELIGE PIS med at Pep har skuffet i City.

Jeg ikke opridse alt hvad Pep har vundet på engelske grund med Cityzens!
Jeg behøver vel ikke at opridse alt hvad Pep har vundet på engelske grund med Cityzens?!!

Overhovedet ikke, det er kun rablende farvede misundelig mennesker der ikke vil erkende Pep´s succus.
Som den store reformator, som Pep er, kunne man have håbet på et cl-trofæ eller to. City spiller fantastisk, innovativ fodbold og kører flere hold over med fem mål end jeg kan huske noget andet hold have gjort, udover Barca for omkring 10 år siden. Det er flot og underholdende at se på.

Taktisk han Pep vist mig flere nye taktiske finurligheder end nogen anden træner, med undtagelse af Bielsa.
Når vi om 10-20 år ser tilbage på Pep og hans tid kan det godt være vi ser en lidt uforløst fodboldreformator, hvis han ikke formår at vinde cl. Ikke dermed sagt, at Pep har været hverken en halv eller hel fiasko, men skal han op i samme klasse som Cruijff, der i min bog er den person, der både som spiller og træner, har haft størst betydning for moderne fodbold, så skal der cl-trofæer på bordet. Og helst mere end et enkelt, for han har haft ALLE muligheder finansielt, for at sammensætte en ideel trup.
Lykkes det, så tror jeg til gengæld at Pep vil blive huske som en af de vigtigste personer i fodboldens historie.
Lykkes det ikke, vil Pep stadig stå som en af sin tids bedste trænere.
At kalde ham en fiasko er fjollet.
Annonce