Snak

Mere indhold efter annoncen

Per Nielsen ny Hvidovre-træner

man 15. nov 2010
Efter næsten en menneskealder i klubben forlader Per Nielsen Brøndby. Han er fra 1. januar 2011 ansat som cheftræner i 1. divisionsklubben Hvidovre.

Læs hele nyheden her
Tror ikke han dur som træner :/
Brøndby IF [b]Luis Figo[/b]
Noget af et sats.
Tror han dur som træner :)


Men tvivler på at nogen træner kan redde Hvidovre fra at rykke ned...
[b]Stolt Scouser Skibonit[/b] Sympatiserer med Hibernian FC, UD Las Palmas, BVB Dortmund SIK 3-2 VFF: https://youtu.be/Gv2PsXr2j2A
Det bliver svært for ham at redde Hvidovre men jeg tror det på længere sigt, kan vise sig som en klog ansættelse...
har det hele tiden været planen at Brylle skulle stoppe ved årsskiftet?
i øvrigt lidt dårligt skrevet:
"Som seksårig startede Per Nielsen sin fodboldkarriere i Brøndby, hvor han som 20-årig fik debut på førsteholdet. Efter 15 år som aktiv valgte Nielsen at stille støvlerne på hylden."
I så fald var han jo så stoppet som 21-årig...
1. Klaus Lykke 2. René Henriksen 3. Jan Bjur
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Poh

nej som 35-årig ... for han var aktiv for første gang som 20årig som prof.
░ Newcastle United ░
Så han var ikke aktiv fra 6-20 år?

Men måske Hvidovre har bedst af en tur ned! Tvivler på det er sundt for en amatørklub at skulle rejse land og rige tyndt, med et sandsynligvis meget lille budget og i 2. division kan Per måske godt glimre.
Støt dit lokale fodboldhold
Han kan så forberede sig på hvordan han skal få HIF i 1. div. igen, for det de leverede i går mod Vejle var sq ynkeligt. Hvis Vejle havde taget sig sammen i 2. halvleg, så havde Hvidovre sq tabt to-cifret...
Det er vel reelt lidt af en lottokupon, at ansætte en mand med 2-3 års ungdomstræning på CVét.

På den anden side havde forgængeren jo heller ikke noget erfaring da han kom til Hvidovre, så måske det bare er traditionsklubbens ambitionsniveau på trænersiden?

Til fælles har de to trænere dog ét: Kenneth Brylle og Per NIelsen er begge kendte navne i fodbold-Danmark. - Måske er det nok for en klub som Hvidovre?
- Måske er det nok til at redde klubben i den kamp mod nedrykning til 2. division, som de kæmper for tredie år i træk?
Hvis Per Nielsens periode i BIF udgør en menneskealder, står det godt nok skidt til for Danmarks befolkning :)
Manchester City F.C. I was there when we were shit.
Annonce