Snak

Mere indhold efter annoncen
@Rettelse

Det er spændende.

Mest interessant, synes jeg, må være at vide, hvem der skal have pengene fra bøden, hvis de alle træder ud.

Er det sidste mand, der slukker og tager pengene med hjem eller hvordan mon det er udarbejdet?
Det Hele...
Deres historie, klubkultur, legender, og deres påvirkning af sporten.


Historie? City er 20 år ældre.

Klubkultur? Så du mener ikke at City havde kultur før de blev opkøbt? Har Millwall ingen klubkultur? Har Udinese ingen klubkultur? Har Hanover ingen klubkultur?
Bare fordi man ikke tilhører CL, så har klubber vel stadig klubkultur.

Legender? Jeg vil nu kalde Aguero, Yaya Touré og Da Silva legender. Har været der i mange år. Men Ajax har nok flere store navne, men de har jo også haft større tiltrækningskraft end City har i en længere periode.

Påvirkning af sporten - well, Ajax var frontrunners for Totalfodbold. Så det er da til dels korrekt. Men det er vel træneren som skal tilskrives dette?
1: Chelsea FC 2: Brøndby IF Støtter danske hold i EL og CL (med mindre det er mod Chelsea) KTBFFH!
Pengene går formentlig til forbundet. Jeg kan ikke forestille mig at det er skruet anderledes sammen.

Det var nok hensigten at en enkelt klub kunne bakke ud og så ville de andre 14 stadig have nok til at køre ligaen.

Jeg tror derfor aldrig idéen forsvinder helt fordi et forbund uden kampe men med en kæmpe egenkapital kan få mange chancer for at åbne op igen.

De 6 engelske, 3 spanske og 3 italienske hold var jo også mega fan af idéen i 3 år hvor de sammen arbejdede på idéen. Indtil 24 timer efter offentliggørelsen hvor de engelske hold faldt fra først.
Det Hele.

Hvor mange penge tror du klubber, PSG, City og Chelsea og alle de andre klubber har brugt for at være der hvor de er? Det er jo ikke andet en privatøkonomi, der driver disse klubber. Og det er jo netop min pointe, det har ikke noget med fodbold at gøre mere.


Jeg kan kun tale om Chelsea, og medgiver at Roman gav et ordentligt boost dengang med køb af store spillere (Drogba, Essien, Ballack m.fl.).

Men Chelsea har længe haft en sund økonomi og dette er netop gjort som følge af loanarmé.

Engelske klubber har ikke samme muligheder som Spanske i form af deres Barca A og Barca B hold. Derfor låner man spillerne ud.

Chelsea er steget markant i værdi siden Roman overtog det og han har jo været fast mand på stadion. Han har i øvrigt støttet NHS massivt under Corona i modsætning til mange andre, for at netop give tilbage.
1: Chelsea FC 2: Brøndby IF Støtter danske hold i EL og CL (med mindre det er mod Chelsea) KTBFFH!
Forbundet som i de 12 klubbers fælles organisation?

Så du tænker, at de 12 har et forbund og så har startet ESL under det forbund - og når en klub træder ud af ESL og betaler bøden, så går den til forbundet, hvor klubben stadig er medlem?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvor mange penge tror du klubber, PSG, City og Chelsea og alle de andre klubber har brugt for at være der hvor de er? Det er jo ikke andet en privatøkonomi, der driver disse klubber. Og det er jo netop min pointe, det har ikke noget med fodbold at gøre mere.


Det ved du jo ikke en hat om. Har du overhovedet kigget i hverken PGS, City eller Chelseas regnskaber?
Paven82:
Nævn 3 store spiller City har produceret, de har jo købt sig til de navne du nævner.

City har kun kunne gøre det de gør pga deres olietank, og det er jo hele sporten som er drevet af økonomiske muskler.

Har du ikke penge, kan du ikke være med mere. Hvor fedt er det at se Bayern vinde igen og igen, real og FCB er jo de 2 klubber, som kæmper om ligaen, måske lidt Atlético M. Psg i fransk bold, den engelske liga bliver jo også domineret af økonomiske muskler. Det er trist og sørgeligt...
MadsLeb:

Hvad er det du ikke fatter? Vi kan vel hurtig blive enig om at penge ikke betyder noget for dem? Deres regnskaber!! Hvor havde de været uden deres penge?
Problemet er jo at de kolossale summer af gryn er med til at ødelægge sporten, jeg synes på ingen måde det er fedt.
Det hele handler ikke om dig! øh Atalanta?
TroeLar

Ja det ville jeg tro. Men jeg ved det naturligvis ikke.

Hjemmeside:
https://thesuperleague.com/press.html
Annonce