Snak

Mere indhold efter annoncen
Pibbles:

Læs nu hvad det er jeg skriver i tråden!!!! Fjols!!!

Leicester vandt PL, ja og det sker 1 ud af 1000 gange. Og hvis du ikke kan se den forskel der på topklubberne og de andre klubber, så er du jo blank!!!
Det eneste Perez har ret i er at der er en enorm ulighed i fodbold, hvilket Real Madrid og mange andre såkaldte topklubber har levet højt på i mange år.

CL formatet har jo i høj grad været medvirkende at øge forskellen i mellem dem der er "inde i varmen" og dem der er udenfor. Det er de samme hold der bliver eksponetet år efter år og derfor, de samme hold der har råd til de bedste spillere, de samme hold de bedste spillere gider at spille for fordi de kan tjene flest penge her og får mest eksponering her.

Derfor er det også de samme få klubber lemmingerne bliver fan af for man gider jo ikke være fan af et hold der spiller defensivt, oftest taber, kun vises i TV en gang om måneden, hvor de fleste ikke kender spillerne, hvor kammerater og venner driller en med hvor dårligt holdet er og i øvrigt maksimum gider at høre 5 sekunder om dit hold i mens de kan tale i timevis med andre "ligesindede" om deres eget hold. Ingen er interesseret i HVORFOR disse hold spiller defensivt mod de såkaldte "store" hold og hvorfor de aldrig kvalificerer sig til CL.

Det er jo fordi de kæmper på fuldstændig ulige vilkår i forhold til monopol klubberne og derfor ikke har en chance i forhold til disse.

Jeg synes det interessante er hvorfor folk ikke gider se Burnley-Brighton i stedet for Real Madrid-Barcelona i stedet for bare at konstatere at det er sådan det er. Isoleret set kan selve underholdnings værdien i de 2 kampe godt være ens, men folk kender bare ikke spillerne fra Burnley og Brighton da de ikke er blevet eksponeret for dem og da disse hold ikke har samme chance for at tiltrække kvalitets spillere. Derfor kan de godt spille noget fedt fodbold alligevel.

Nu mærker en klub som Real Madrid så det økonomiske pres, da man længe har "levet over evne" i lang tid og derfor kan man godt gennemskue at det kan blive svært at være med i fremtiden for nu er de pludselig ved økonomisk set at være en af klubberne med dårligere vilkår end andre (Hvilket man selv har været med til at forårsage). Denne udvikling vil de gerne gardere sig i mod (forståeligt nok).

Nød lærer som bekendt nøgen kvinde at spinde så derfor prøver man at skjule sin egen inkompetence ved at kaste sig ud i et egoist projekt som ESL og prøver (Som disse superegoister altid gør) at skyde skylden på alle andre end sig selv og dække sig ind under "at man vil redde fodbolden" og "give fansene hvad de vil have" . De vil sgu´ kun redde deres egen røv og aner ikke hvad fansene vil have for dem har de mistet jordforbindelsen til for mange år siden.

Læs nu hvad det er jeg skriver i tråden!!!! Fjols!!!


Jeg har læst alt det du skriver. Og det giver ingen mening at først sige, at Perez har ret, når han nu snakker om, at alle vil se de største klubber og at det er for at få de penge, som han mener de er berettiget til. Det er du giver ham ret i.

Og så senere skrive, at det er ikke det du mener.

Jeg er tvivl om du selv ved hvad du mener.

Leicester vandt PL, ja og det sker 1 ud af 1000 gange. Og hvis du ikke kan se den forskel der på topklubberne og de andre klubber, så er du jo blank!!!


Du skrev i det citeret stykke, at det kun skete fordi at corona er kommet. Jeg fremhævede at det du skrev var forkert da Leicester vandt før corona.

Der er ingen grund til at kalde andre for fjols og blank, fordi du indser at det du skriver er noget vrøvl og ikke kan argumentere dig ud af det.

Så hvis du vil have en diskussion, så snak pænt.

Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
@det handler

"Hvis ikke FIFA/UEFA gør noget ved den økonomiske ulighed, korruption, og skævvridning som jo helt åbenlyst er tilstede i fodboldens verden, bliver man jo nød til at komme med de tiltag her"

Du argumenter da lige der for en Super League? Og i de diskussioner du har med andre i denne tråd, ser det nu ud som om du bliver ved med at argumentere for en Super League.
Jeg mener bare ikke at Real Madrid formindsker skævvridning og korruption ved at samle de rigeste klubber og kun spille mod dem.
Pibbles:

Hvis du ikke kan se, hvordan økonomien ødelægger fodbolden, så er du jo blank. Det jo det jeg skriver! Hvis priserne på spillere, agenter, osv stiger og stiger, så giver det god mening at klubberne vil søge at tjene flere penge.

Du er et fjols og blank, fordi du ikke forholder dig til det jeg skriver!!!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
VbRocks::

Fordi tingene udvikler sig som de gør, vil det her automatisk føre til at klubberne vil tjene flere penge.

Men fodbold er jo ren markedskapitalisme. Jeg argumenter jo ikke for det Perez siger, jeg siger at det han kommer med, er en konsekvens af udviklingen af sporten. Og i mine øjne, har vi haft en form for en Super league længe, nu er det bare ved at tage form


Der er absolut markedskapitalisme i fodbold! Men der er jo reelt heller ikke markedskapitalismen Perez forsøger at rendyrke med ESL, det er nok tættere på planøkonomi. Ved at få centraliseret alt kapitalen i et lukket system, hvor de eksisterende medlemmer bestemmer adgang, fremdyrker du ikke et mere åbent marked! Medlemmerne skummer fløden, og bestemmer hvor rige/fattige alle andre klubber "har lov til" at være...
Aussie:

Det er et lukker system, bare lige svar mig på om MAN C, og FULHAM kan spille det samme spil? Har de samme muligheder, for at spille med, hvor det er sjovt?
Hvis du ikke kan se, hvordan økonomien ødelægger fodbolden, så er du jo blank. Det jo det jeg skriver! Hvis priserne på spillere, agenter, osv stiger og stiger, så giver det god mening at klubberne vil søge at tjene flere penge.


Hvem har stået for de høje priser på spillere og løn, samt agenthonorar?

Hvem er det der har presset UEFA for at få bedre muligheder for de store ligaer får flere faste pladser i CL?

Hvem har stået for de største handler i nyere tid?

Det største problem er ikke UEFA, men ejere og præsidenter som Perez der prøver at blæse og have mel i munden og som handler ind uden at have den fjerneste ide om økonomisk ansvarlighed.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Det hele ...

Det lader til, at du vil straffe spillerne for, at klubberne ikke kan drive en forretning.

Som jeg vist har skrevet i denne tråd (måske var det en anden), så vil aftaler om begrænsninger på lønninger og lønloft generelt formentligt rende lige ind i lovgivning.

Man må ikke som arbejdsgivere bare sådan aftale mellem hinanden at begrænse medarbejdernes løn. Hvis Real Madrid ikke kan give en spiller et bedre tilbud end det han har fået fra en anden klub, så må Real Madrid jo leve med det - og enten afdække, hvorfor den anden klub har råd eller sidde klar når den anden klubs usammenhængende økonomi bryder sammen.

Nu har det så måske vist sig, at det er Real Madrid, der er den anden klub med den usammenhængende økonomi.

Ja - det er da måske naturligt nok, at man i desperation forsøger at redde den kæntrende skude med en ny konkurrence-løs liga, ligesom det er naturligt nok, at vi alle sammen takker nej til det lort.

Jeg har stadig ikke forstået, hvorfor spillerne skal straffes her. Hvis ikke klubberne har råd til transfer fees og lønninger, så må de jo undvære - særligt nu, når deres "get rich quick" plan er gået i vasken.
Annonce