Snak

Mere indhold efter annoncen

Perez vraget i Barca: De har ingen tålmodighed

tirs 7. apr 2020

Carles Perez har stadig ikke forstået, hvorfor Barcelona slap ham i januar, og han beskylder klubben for manglende tillid til akademispillere.



Læs hele nyheden her
Jeg synes han havde nogle kompetencer der kunne bruges men man ved snart ikke hvad de vil fra ledelsen side på den sportslige, den ene underlige transfer efter den anden.

Der var engang hvor man kunne se hvad de gerne vil men i takt med den ene trænerfyring efter den anden og salg samt køb af spillere.

En ting er dog sikker at Messi nok skal redde ledelsen og træneren i sidste ende.
Enig i for ringe fokus på akademiet i nyere tid, dårlig sportslig strategi, vanvittig inkompetent ledelse, osv. Selvsagt skal der skift i ledelse hurtigst muligt, det kan selv en blind se.
MEN, hvis man lige skal prøve at lege djævlens advokat, så synes jeg det er vigtigt at anerkende hvad klubbens succes i nyere tid også stiller af krav, samt det mirakel som Barcas akademi leverede med den gruppe af spillere der prægede Guardiolas hold. Det ses vel næppe igen i topfodbold. Og kravene til succes er svært at forene med den tid som langt de fleste talenter har brug for, for at kunne levere på højeste niveau.
Med det sagt, enig i at Perez skulle have fået mere tid. Er glad for at Braithwaite er kommet til klubben, men rent objektivt set burde det være Perez der udfyldte den rolle
Barca
Sådan har det jo været i mange år dernede snart? Og ikke alle talenters vej ligger i deres "parent"-klub.

Men er ham Ansu Fati ikke fra deres akademi? Og Puig og Alena?
Sådan har det jo været i mange år dernede snart? Og ikke alle talenters vej ligger i deres "parent"-klub.

Men er ham Ansu Fati ikke fra deres akademi? Og Puig og Alena?


Puig har ikke fået spilletid på førsteholdet længe og Alena er udlejet til Betis. Fatis spilletid er også faldet kraftigt og forsvinder formentlig helt, hvis Barca henter Neymar samt får Dembele klar igen.
Kenny9,

Jo, så Perez har klart en pointe. Det er nogle vilde talenter at hælde ud imo, Fati er jo prototypen på en wonderboy. Og Puig og Alena er vel også nogle man burde give lidt mere tid?

Jeg tænker også Adama Traore umiddelbart kunne have fået chancen i sin tid., men Barca har ikke tiden til det længere, og med oliepenge i ryggen kan de åbenbart stadig prøve at købe sig til det.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Derudover er der Moriba og Pedri (den sidste er godt nok et produkt af Las Palmas´ ungdomsarbejde, men stadig en fremtidig Barca-spiller, der i hvert fald har en lys fremtid). Det faktum, at Ansi Fati har været en fast bestanddel af Barcelonas førstehold i denne sæson, fortæller også om en spiller med et specielt talent. At han er røget lidt ud af førsteholdet, er meget naturligt, hans alder in mente. Ingen kan forvente en 17 årig starter fast for Barca. Hvis Barca køber Neymar, bliver det nærmere på bekostning af Griezmann. Og Messi og Suarez bliver heller ikke yngre, så hvis Fati har en god portion tålmodighed og fortsætter sin udvikling, skal han nok blive en lysende Barca-stjerne i fremtiden.

Og nogle kloge Barca-hoveder der ved, hvad situationen er med Todibo? Solgte eller udlejet man ham til Schalke?
@Lynild

Jeg synes bestemt han har en pointe. Selvfølgelig kommer der ikke en gylden generation så ofte, men jeg synes også, at man har været dårlige til at bruge akademispillerne.

@Andersen1993

Man udlejede ham, med købsoption. Jeg har dog læst, at Schalke formentlig ikke vil benytte sig af den pga. corona-krisen og den økonomiske usikkerhed. Så umiddelbart ser det ud til, at han er i Barca næste sæson.
@Andersen1993

Og det du skriver ift. Ansu Fati er jeg helt enig i. Jeg kunne dog godt frygte, at han slet ikke får spilletid, når alle er klar. Dog skal man selvfølgelig også tage hans alder med.
Ift. den "gyldne" generation så er det jo også det, man kæmper med. At man sætter barren uforholdsvist mæssigt højt efter min mening. Det ville være det samme at sige, at alle skal være Steven Gerrard-kaliber, ift. min hjerteklub. Det er heller ikke realistisk.

Heldigvis finder de bedste spillere deres egen vej, men i de store klubber er der bare ikke mange chancer, med mindre man får en træner der tror på talenterne, og har en ledelse der tror på træneren.
@ Lynild
"Oliepenge i ryggen "?? Altså borstet fra at Barca i en periode havde Qatar Airways som trøjesponsor, som andre klubber ligeledes har trøjesponsorer, kan jeg ikke se hvordan du kan køre oliepenge sammen med klubben?
Adama fik også sine chancer på førsteholdet mens han var i klubben. Det kan så diskuteres om det var nok osv, men som jeg skrev øverst er det en svær balance for klubben, som ikke i samme omfang kan "ofre" spilletid på at talenterne udvikler deres potentiale
Barca
Annonce