Snak

Mere indhold efter annoncen

Peter Bonde jagter stor succes: Skal møde nogle ordentlige kanoner

søn 29. jan 2023

Næstved-cheftræner, Peter Bonde, siger til bold.dk, at det første succeskriterie er at komme i top seks. Der venter dog nogle svære kampe i slutningen af grundspillet. 



Læs hele nyheden her
Dejligt med en træner der satser på unge spillere. De kan vel ikke undgå at havne i top 6? Ihvertfald fiasko hvis de ikke gør.
Ingen grund til at tale alle modstanderne op. Fremad Amager er da ikke en skid værd!
De har leveret over al forventning, så en realistisk tilgang fra en dygtig og sympatisk træner: med det budget sammenlignet med de øvrige kombattanter, ville det være halsløs gerning at tale oprykning. Hvis de kan fortsætte med at levere seværdig fodbold og drille de “store”, så er jeg overmåde tilfreds. Og de har taget rigtig mange point i opgør mod de formodede oprykningsfavoritter. (Man havde før sæsonen formodet at de nu skulle kæmpe for at undgå nedrykning)
De har dog vist sig at være umådeligt svære at besejre, så man ved jo aldrig…bolden er rund o.s.v.
Annonce