Snak

Mere indhold efter annoncen
"Du er med på at det fakta reelt bare gør landsholdets indsats værre, ikke?"

Overhovedet ikke, det betyder at både landsholdet og Eriksen har skabt fint med chancer. At vi ikke har været så skarpe til at udnytte dem er korrekt, og nettoresultatet er at vi har performet cirka som forventet, ikke dårligere. Hvis vi tillige havde udnyttet flere af de mange chancer, så havde vi haft en af de gode slutrunder hvor vi præsterer bedre end forventet. At vi ikke gør det er ikke dårligt, det er forventet.
danskfodbold22 dit link er da fint.. BT havde også en, hvor det var enten/eller... her havde over 50.000 svaret og 52% sagde han skulle blive....
Man Utd og OB. - Av av, det er hårde tider! Ville godt nok ønske at folk var bedre til at kommunikere herinde...!!
DanielDean: Jeg vil hjertens gerne høre dine rationelle grunde, også selv om du skriver langt.

Det skal være noget lidt mere håndgribeligt end "ild i øjnene" osv. Jeg tror ikke på at folk med øjnene kan se om der er gejst eller ild i øjnene. Spillerne afviser at det opleves sådan. HVIS der mangler ild3i øjnene og gejst og andre uhåndgribelige ting, så må det vel kunne ses i nogle relevante stats?
Pink - Det skal du få, imorgen :)
Jeg tilføjer gerne mere håndgribelige ting.
Men det kræver mere end blot 5 min, og jeg skal i seng :)

Men, der vil også være lidt mere “flyvske”
elementer, da ild i øjnene ikke kan måles i stat.

Det kan måles ved synstesten.
Dog kan ambitionsniv. måles ved de udtalelser der kommer, den tilfredshed staben har, samt den megen lange snor til træneren og visse spillere.

For mig er det egentligt ikke en hetz mod Hjulmand, var aldrig enig i ansættelsen :) Jeg hører til dem, der ikke mener vi har været så prangende, heller ikke i 21. Har hele tiden ment det var en billig baggrund.

En ting er resultater, et andet er spillet på banen, ambitionerne, reaktioner fra træner og stab - Og så mener jeg mange statistik nørder virkeligt kun præsenterer confirmation bias - Der er et væld af statistikker der ikke just maler DK i et pænt lys.

Men, igen som jeg skrev, kan det være svært at argumentere for sin sag, selv sagligt, overfor en person der har et helt andet ambitionsniv. Eller tankegang omkring hvad der er success. Jeg er meget udansk hvad det vedkommer. Og har ofte også i de jobs jeg har haft, kommet på klingen med medledere (er selv
leder) over ambitions niv. og de mål (KPIer) der sættes ofte er for ydmyge/lave.

Jeg kan selv ikk forstå man som fan kan mene det et hvad holdet er til, og være tilfredse med det vi har set siden Qatar.

Uagtet hvad cherrypicked stats siger.
Jeg ser hold på vores niv. Gøre det bedre med samme eller dårligere materiale.
Østrig, Schweiz, Romanien, Kroatien (Ikke lige i år) Ærligt, tror et hold som Canada ville slå os.

Og, jeg mener bestemt at både Norge og Sverige går bedre fremtider i møde.

Vi har også yderst svært ved at producere store profiler kontra de lande vi måler os med.

Igen, Østrig, SUI, Norge, Sverige, Kroatien, Serbien etc.
@pinkfloyd, jeg køber at der da helt sikkert er noget data der vil understøtte Hjulmand og historisk er vi ikke forvænte med at kvalificere os til alle slutrunder (skal dog nævnes at der kommer flere og flere deltagere til slutrunderne så forudsætningerne er også noget bedre). Jeg er også med på at vi ikke har samme hylder at kigge på som visse andre hold og at flere af vores profiler er over the hill.

Men der er altså for det første også noget der hedder øjentesten og det er, med undtagelse af kampene mod de store hold, umådeligt kedeligt at se Danmark spille. De dumper den big time. Hvilket bringer os til et andet gennemgående problem; vi kan simpelthen ikke sætte angreb ret godt op. Vi kan køre en omstilling, det medgiver jeg, hvilket stort set kun opstår mod de større lande.
Hvis du læser interviews ved Hjulmands tiltræden, om hvordan vi skulle spille offensivt, inspirere og repræsentere Danmark, så er det jo milevidt fra udtrykket man alt for ofte ser på banen post-Qatar.
Lige så langt ude som den skingre del af Hjulmand-raus-segmentet er for ikke at sætte tingene tilstrækkeligt i perspektiv, lige så langt ude er det at benægte at det danske landshold vi ser nu spiller kedeligt og uinspirerende mod dårligere nationer.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
UD MED JER BEGGE!
UD med jer begge ja!!! En skændsel for dansk fodbold!
Ja, jeg er måske lidt biased, og hvad så? Jeg vælger ikke og udtale mig når jeg er i det røde felt. Stor, stor fan af Froholdt. Venlig hilsen Corner -79
Folk glemmer lidt at det var Hareide der fik os til EM i 2020. Det var kun pga corona at hans kontrakt udløb og Hjulmand kunne nemt tage alt det Hareide havde bygget op.
Daniel: hvis vi cherrypicker stats så må du jo kunne finde nogle overbevisende?

Jeg er ligeglad med hvilket ambitionsniveau du har personligt eller for landsholdet. Man er ikke ekstra sej fordi man har et urealistisk ambitionsniveau der ikke er rodfæstet i konkrete og realistiske grunde og veje til målet. Jeg har selv arbejdet hos ledere der havde urealistiske ambitioner og det fører ikke til gode resultater.

Jeg ville også ønske at vi spillede blændende offensiv fodbold og med top fart, pres, præcision i afleveringer, timing, løb osv, men hvilke grunde har jeg til at forvente det?

Hvilke spillere med dansk pas spiller bedre i deres klubber end de gør på landsholdet?

Hvordan skal Hjulmand eller en anden træner trylle det frem du efterlyser? Vær konkret, realistisk.
Jeg havde store forventninger til Hjulmand, som til fulde blev indfriet i starten. Desværre har han skuffet det sidste halvandet år, men jeg kan ikke se hvem der vil være bedre egnet. Og nej, ikke Bo Henriksen…
Annonce