Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg kan simpelthen ikke forestille mig, at lokale erhvervsfolk vil finde det lige så attraktivt at investere i et trekantshold

Dér tror jeg at du tager 100% fejl. Det er netop på sponsor- og investorsiden at styrkede sportslige muligheder virker tiltrækkende. Selvom jeg også må indrømme, at netop i professionel fodbold har man set flere investorer, der synes at have været mere præget af nostalgi og sentimentalitet end egentlig økonomisk rationalitet. Men hovedreglen er nok, at investorer ser en sammenhæng mellem sportslig succes og økonomisk afkast. Et andet gode ville være at f.eks. en "trekantsklub" kunne blive en magtfaktor i dansk fodbold, og det har dansk klubfodbold brug for, i stedet for alle disse bløde mellemvarer.
Brøndby, Landsholdet
Så kender vi Vejle igen

Galehuset med Andrew og Henrik, m.fl , i spidsen gør det de er bedst til…..
Sic parvis Magna : Storhed begynder i det små ———-Slava Ukraini
Men hvorfor gøre det til et problem om udlændinge når e’et ikke er tilfældet. Vejle har haft et hav af spillere fra Nordjylland, Sjælland, Fyn og andre dele af Danmark der ikke brændte for klubben og som havde tvivlsomt niveau og / eller lige skulle malke de sidste lønkroner hjem i karrieren.


Lige præcis. I 09 rykkede VB ned med et hav af stærke dansker på holdet. Det fungerede heller ikke.
Vejle Boldklub - Ingen over, ingen ved siden af. Et hjerte - Én klub!
Fusionere med Esbjerg? Hold kæft det vil være dumt. Både for Esbjerg og Vejles skyld.
🐎💙🐎 I know what you did last decade against Hobro
Andrew Zolotko burde fyre sig selv. Det er en kæmpe rodebutik han har skabt sig i Vejle, med et væld af forskellige trænere, der har skulle forsøge at skabe et hold ud af en masse udenlandske lykkeriddere. Zolotko har tydeligvis ingen tålmodighed med sit projekt i Vejle, hvilket 5 trænere på 5 år taler sit tydelige sprog om.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Esbjerg og Vejle er hver især for store klubber til at lade sig fusionere.

Så længe Superligaen kun har 12 hold, så vil de mindre klubber blive ramt.
Girty

Du er godt klar over at Galehuset Horsens har fyret loge så mange trænere i samme periode som Vejæ
Står der virkelig at Vejle har vundet 7 ud af 20 kampe med Peter Sørensen?!
Det lyder ikke så skidt endda synes jeg
Danmark: F.C.København Udland: F.C.København
Når man har set kampene er det skidt med få lyspunkt. De 7 kampe er dog inkl pokalkampe hvor vi vandt 2 mod Kolding
Spændende hvad der så dukker op
Ingen husker hvem der blev nummer2
Annonce