Snak

Mere indhold efter annoncen

Pinlig første halvleg: Silkeborg ydmygede AaB

ons 16. apr 2025

Silkeborg udraderede AaB med 4-0 i onsdagens 3F Superliga-kamp. Sejren blev grundlagt efter en flot første halvleg, hvor AaB kunne se passivt til.



Læs hele nyheden her
I det mindste fik vi justeret presset i 2. Halvleg, så vi ramte presset som vi skulle på det her underlag. Silkeborg er jo som skabt til at spille igennem det på deres hurtige kunstgræs. Det var alt for satset af Menno det her.

Jeg fatter ikke hvorfor han ikke stiller mere defensivt op på kunstgræsset. Vi hentede point i Silkeborg ved at spille defensivt sidste gang.

Menno må tage skylden for at have set forkert. Det her skal rettes til søndagens 6 points kamp, så det hele sidder rigtigt
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Dejligt, forhåbentlig fik vi tanket selvtillid og justeret skarpheden
Silkeborg IF
Tillykke til drengene. Vi er enormt svingende. I dag kunne vi alt mod Superligaens p.t. formsvageste hold. Det lignede til tider ren træning. Vi holdt nullet for første gang i 12 kampe. Siger lidt om de problemer vi selv slåsser med. Isoleret set en perfekt kamp mod en modstander der bare synker og synker. Et billigt grundlag men vigtige 3 point. McCowatt og Rödin banens bedste.
Hyldest til I.C. Ravn, Godtfred Brøchner og Søren Høegh anno 1917
Menno Van Dammes trænersæde må efterhånden være godt varmt. Aab leverer en helt igennem håbløst ringe indsat i 1 halvleg. Efterfuldt af en kønsløs apatisk indsats i 2 halvleg. Aab har nu lukket 52 mål ind i 26 kampe, dvs præcis 2 mål i snit pr kamp. De har nu en dårligere målscore end både Lyngby og Sønderjyske, hvilket godt kan komme til at betyde noget, når nedrykningspladserne skal fordeles.
Kan vi ikke blive enige om at i en gennemsnitlig superliga ville AaB være langt under nedrykningsstregen nu, og de kun er over den pga. konkurrenterne er svagere end i de fleste superliga sæsoner i de sidste 10 år?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Shit hvor er AaB ringe… Tror sgu de rykker ned. Flot kamp af Silkeborg, som vel kunne have stillet op med deres U/19 hold og stadig have vundet.
Det er hverken træneren, Silkeborg, en øl om natten eller lignende, der er AAB´s problem - det er på gud ved hvilket år en ledelse OG nu garneret med ejere, der er så langt væk fra skiven at Trump er tættere på den.

Lad os se:

Ahlmann? NEJ!
Thelander? NEJ!
Bakiz? NEJ! Ham sælger vi da til SIF - et af de dummeste salg i nyere tid.

Dahlsgård? NEJ! Han ville FFS gå ned i løn og tage sig af holdet. NEJ!

Unge spillere direkte fra U15 og ukendte lejesvende, med et bundniveau under skolegårdsfodbold.

I guder....

AAB får OB til at se ud som rene medaljekandidater sidste år.

Det er decideret sørgeligt at se på.
Aab var ligeså ringe som de andre kampe i sæsonen imod SIF. Denne gang fik de bare som fortjent på måltavlen også
2 halvleg gad Silkeborg ikke mere, ydmygelsen var slut, det er fint at finde en undskyldning i at spille på plastiktæppet, men det forklarer jo bare ikke at der er hentet en sejr i de sidste 15 kampe, andre steder var træneren nok fortid.
Lidt sjove facts til at nuancere kunstgræsdiskussionen er, at Silkeborg henter tredjeflest point på udebane i denne sæson. Kun overgået af Brøndby og FCK. Og at et sammenligneligt hold som Viborg henter 4 point mere hjemme end SIF.
Annonce