Snak

Mere indhold efter annoncen
Købte den sorte 3. trøje med Mariner bagpå…min søn på 18 år fan af spurs, men han købte også med Muhren bagpå.

Men der er grøde i klubben igen. 21.000 sæsonkort solgt til næste sæson.

Fan siden november 1980…
Og lokalopgørene mod Norwich har vel også været savnet?

Jeg er glad for at slippe for de ydmygende derby-nederlag til Liverpool🤬
Tintin9

Haha, ja, Ipswich-kommentatorerne under dagens kamp talte faktisk netop om det, ifm. vi hentede Nathan Broadhead hos Everton her i vinterpausen. Han har i dén grad været medvirkende til det gode run med sine 8 mål og 6 assists i 18 kampe, og nu er der faktisk en mulighed for, at han kan møde sin gamle klub allerede i næste sæson, hvis Everton rykker ud af PL :D
@tintin

Vi vinder hele lortet 😂😂
Hvem vil I helst have med op som 3. oprykker? Og hvem vil I nødigst have med?

Det er nogle store traditionsklubber der kæmper om pladsen.
Hvis Peterborough slår Barnsley og Sheffield slår Derby i sidste runde, så er der jo en mulighed for at få Peterborough med op. Den snuppede jeg gerne ;-)

Men blandt de nuværende fire må de alle gerne komme med op for min skyld. Det er fire klubber med god historie på. Skal jeg vælge noget, så må det blive Derby eller Sheffield, fordi de ligge med lige så stor tilskueropbakning som Ipswich (Derby 27000, Ipswich 26000, Sheffield 25000 i snit denne sæson).

Der er ingen af holdene fra 3-6, vi har tabt til i sæsonen. Derby har vi slået to gange, Bolton og Barnsley har vi begge hente 4 point mod, og Sheffield har vi spillet to uafgjorte med. Men man ved aldrig, hvordan holdene ser ud, når de pludselig er i Championship, og der er mere økonomi at lege med. Så jeg vil bare hellere gå efter de gode kampoplevelser. Dem tror jeg, vi kan få mod alle fire. Selvom Derby nok umiddelbart er svagest. Uden at jeg er ekspert på deres situation, så er det heller ikke mit indtryk, at de er i stand til at lægge den samme økonomi bag, som flere af de andre klubber.
Tractor

Ja, det er nogle imponerende tilskuertal de klubber holder.

Jeg må, i sommerferien, have læst Morten Bruuns fremragende bog “Matchday” for 3. gang, så jeg er klar på de “nye” modstandere Everton formentlig står overfor😀

Det virker umiddelbart til vi kan få en Championship-tråd med saglighed og god banter.
Det er næsten umuligt i trådene om PL.

Men kan man se Championship nogen steder?TV3 Max sender få kampe, men jeg synes ikke det er på bestemte dage eller tidspunkter.
Ja, det er nogle rigtig fine tilskuertal, når vi taler landets tredjebedste række. Dog ikke så flotte, som da Sunderland var nede i nogle sæsoner. Der lå de rimelig fast med et snit på 30.000+. Det er alligevel imponerende. Men så mange kan vi altså ikke have på Portman Road. Der er kun plads til lige godt 29.000. Der var til gengæld også fuldt hus i kampen her i weekenden, hvor man vist rundede 29.300.

I forhold til at se kampene, så har jeg set League One-kampene på noget, der hedder Batmanstream. Der kan man se det meste bold. I England har de jo det der iFollow i divisionsklubberne, og det er derfra, man kan se det derinde. Det tænker jeg også er tilgængeligt for klubber i Championship.
Og så glæder jeg mig hel vildt til bold uden VAR - i hvert fald indtil første gang modstanderen scorer på noget der ligner en offside😂
Annonce